Обществото очаква такава правна реформа, която да съответства на съвременния живот. Това коментира за БТА говорителят на главния прокурор Сийка Милева по повод случая с разменените бебета.
Да замениш две бебета и да изправиш две семейства пред тежкото изпитание да търсят истината, е като сюжет за филм, отбеляза Милева.
Майка в 21 век да живее с мисълта и усещането, че това не е нейното дете и това да се окаже самата действителност - този случай провокира много институции да реагират и да се замислят къде са пропуските, кой и как е допуснал това да се случи и какво наказание ще получи, посочи Сийка Милева. И определи станалото като "шокиращ случай, който ни дава поредния повод да отбележим, че законодателството в България е остаряло".
Според Наказателния кодекс „който умишлено замени, скрие или подхвърли малко дете или по друг начин укрие или замени гражданското състояние на някого“, се наказва с лишаване от свобода до две години, припомни говорителят на главния прокурор. И допълни, че това е леко наказание за деяние с тежки травми за родителите.
Законът е инструмент да постигнеш справедливост, но едва ли една присъда до две години в конкретния случай би изпълнила със съдържание тази дума.
Съдебна реформа означава точно това – силен закон, чрез който да се изградят такива контролни механизми, които да гарантират сигурността и спокойствието на гражданите, добави тя.
Още от категорията
50-годишен, пострадал при трудова злополука в Благоевград e транспортиран с въздушната линейка