Два милиона българи са тероризирани денонощно от опасно висок шум в градовете. 73,4% от пловдивчани и 72,2 на сто от софиянци са жертва на наднормен шум в малките часове на денонощието. Основната причина за силния шум е автомобилният трафик, който тормози и жителите на Бургас, Русе, Варна и Плевен, показват данни на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), цитирани от "Монитор". „Ограничаването на движението в центъра на града чрез изграждане на паркинги във входа, както и подобряването на пътните настилки оказват положителен ефект при намаляването на шума“, обясниха от ИАОС. Другият вариант е на големите булеварди да бъдат изградени шумоизолиращи стени, каквито вече има в София и Пловдив.
В същото време последните данни на РЗИ - София показват, че шумът от 68 до 72 децибела през последната година се е увеличил и вече заема 25 на сто от всички източници и е с 30 на сто повече от предишния доклад.
Осем проверки за цяло лято срещу шумни заведения са извършени от Районната здравна инспекция в София-град, съобщиха инспектори.
На собствениците им са наложени предписания и са изпратени до Столичната община която е в правомощията си да ги глоби.
За разлика от тютюнопушенето в заведенията, за което хората са информирани, че трябва да се обадят в съответната районна здравна инспекция или на горещата телефонна линия, за шум се обаждат по-рядко. За децибели те обикновено звънят на кварталния инспектор или на телефон 112, за да им изпратят полиция.
Две проверки по жалби за вдигане на шум над допустимите норми в часовете за почивка между 14 и 16 часа са правили инспекторите от Районната здравна инспекция (РЗИ) за София-област, съобщиха от там. И двете са били в Костинброд и са били на строителни обекти близо до жилищни сгради. До глоби не се е стигнало, тъй като след проверките обектите спрели работа в часовете за почивка.
Само две проверки е имало от инспекторите от РЗИ - София-област през миналата година в курорта Боровец. Там туристи, отседнали в хотелски апартаменти, са се оплаквали от високата музика в близка дискотека. На дискотеката е написано предписание.
Глобата за вдигане на шум над разрешените децибели за юридически лица е 5000 лева.
През уикенда бяха задържани 19 роми, след като са нападнали полицаи, проверяващи сигнал за шум. В кварталите, където има засилено ромско присъствие – „Победа” и „Меден рудник”, и друг път са ставали шумни инциденти, но през изминалия уикенд са се събрали три сватби наведнъж и това се е превърнало в ад за останалите обитатели в районите. Няколко сигнала са подадени за високата музика и за пиянски скандали. Полицаите, които отиват на място, били посрещнати с псувни, камъни и пръчки.
Източници на шум
Шептене 10 децибела
Тих разговор между двама 40 децибела
Обикновен разговор в група 60 децибела
Телефонен разговор 75 децибела
Висок говор 80 децибела
Автоматична пералня 80-85 децибела
Автомобилен транспорт 75-106 децибела
Прахосмукачка 75 децибела
Дискотека 120 децибела
50 лв. глоба налагат за ревящите мотори
50 лева е глобата за ревящите мотори, но КАТ не разполага с достатъчно шумомери, за да бъде контролът ефективен. В момента има само 5 такива устройства, които са в големите градове. В София има само един и ефективността му е крайно недостатъчна, твърдят катаджиите. По закон преправените мотори, които реват по цели нощи при гонки, трябва да бъдат спирани от движение. „Благодарение на усилията, които полагаме, в София в момента не се провеждат незаконни улични състезания. Има обаче собственици на спортни автомобили и мотори, които си форсират двигателите на място”, коментираха от Пътна полиция. Единственият шумомер в София обаче не може да окаже ефективен контрол.
Погнаха шофьори за гърмящи гърнета
При специализирана полицейска операция по контрола на шума от моторни превозни средства в околната среда и шумозаглушителните устройства са проверени 21 автомобила. На 6 от тях са направени замервания на нивото на шума. Констатирани са 9 нарушения на Закона за движение по пътищата, за които са съставени 4 акта и 5 глоби с фиш. Спрени от движение поради техническа неизправност са 2 моторни превозни средства. Съставени са 2 акта на водачи за висок шум от гърнетата, както и един акт на водач за твърде висока музика от радиокасетофона. Написани са и 10 протокола за предупреждения на водачите, за чиито коли е установено, че нивата на шума от тях са близо до максимално допустимото.
Вдигаш кръвно, удря и сърцето
Психиатърът д-р Христо Хинков:
Ако човек е изложен постоянно или често на високи децибели и шум, може да се разболее не само психически, но и да развие редица заболявания. Това каза психиатърът д-р Христо Хинков от Националния център за опазване на общественото здраве и анализи.
Човек започва да живее в постоянно безпокойство, тъй като шумът пробужда атавистичното чувство за приближаваща опасност, поясни лекарят.
Най-напред по думите му той удря съня на човека. Следва постоянна тревожност, изразена в неколкократни събуждания.
Така подложеният на такъв терор изпада в повишено ниво на постоянен стрес, от който следва депресия. Той обаче удря не само психиката, но и провокира редица заболявания, като най-често това са хипертония и кардиологични проблеми, обясни д-р Христо Хинков.
Когато искаме да заспим, дори и шум с ниво от 30 dB(A) ни смущава. Равнище на шум от 35 dB(A) и повече прави неразбираем говора в помещения с малки размери, но е изключително дразнещ, особено ако идва от другата стая.
TrafficNews.bg