Регионалната инспекция по околната среда и водите – Плевен, екип на "Електроразпределителни мрежи Запад" и местни жители спасиха младо щъркелче в кв. "Пладнището" в землището на Тетевен, съобщиха от екоинспекцията.
Гнездото на екземпляри от вида бял щъркел е разположено върху бетонен стълб с жици, свързан към електроразпределителната мрежа.
Според живеещите до щъркеловото гнездо то е било изградено тази година от двойка щъркели. Излюпили са се две щъркелчета с около месец по-късно от другите щъркели в района.
По наблюдения на местните жители в последните около 4 - 5 дни гнездото не е посещавано от възрастен щъркел, младите щъркелчета са изоставени от родителите си и бедстват.
Екип на "Електроразпределителни мрежи Запад" е свалил двете малки. Установено е, че едното щъркелче е мъртво. Другото е живо, физически слабо и в безпомощно състояние поради продължително обезводняване, гладуване и силно опаразитяване. Изпратено е за лечение и отглеждане в Спасителен център за диви животни – Стара Загора.
От началото на юни до момента РИОСВ - Плевен е изпратила за лечение и отглеждане в Спасителен център за диви животни – Стара Загора около 40 екземпляра от защитени видове животни. Два бели щъркела са настанени в зоологическата градина в Плевен, а един в зоопарка в Ловеч.
От екоинспекцията припомнят, че белият щъркел (Ciconia ciconia) е защитен вид, включен в Приложение №3 към чл. 37 на Закона за биологичното разнообразие. Лице, което е намерило екземпляр от защитен вид в безпомощно състояние, е длъжно да уведоми за това най-близките РИОСВ или поделение на Изпълнителната агенция по горите.
Oт Българското дружество за защита на птиците съобщиха, че у нас вече се сформират малки щъркелови ята, които започват своята миграция на юг. Най-многобройни са ятата около 20 август.