Докладът на МВР за вота не е окончателен, ще има нов след 30 дни. Това заяви служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков в брифинг, в който оповести малко данни от изборния ден на 27-ми.  Министър Илков посочи, че докладът е изпратен на президента, на председателя на Народното събрание и на премиера.

„Този доклад не е окончателен. След 30 дни ще изготвим окончателният. В рамките на тези 30 дни очакваме резултатите от нашите действия да претърпят известна промяна във възходяща форма. Докладът ще излезе след обявяването на окончателните резултати на ЦИК. “ , каза министър Илков.

Той спомена и списъците, разпространени от фейсбук страницата "Българските елфи". Обясни, че в тях нямало факти и конкретика, някои от хората били с прякори, други с инициали. МВР обаче проверило всички - общо 245 души. Имало починали и 15 души, които били в чужбина, около 25 души не били установени на адресите си, нито имали актуални мобилни телефони.

 Един от сигналите бил пускан и за 49-ото, и за 50-ото Народно събрание. Илков обясни, че това е "кампанийно подаване" на сигнали без факти и обстоятелства. МВР не намерило нищо по-различно от случилото се на предходните избори. Въпреки това ведомството проявило по-голяма активност и нямало нито един пренебрегнат сигнал. Интересното е, че в списъците присъствал и шефът на полицията в Пазарджик. Сигналът е подаден на прокуратурата в областния град и е започната проверка. Той не обясни на какъв етап е проверката.

От 27 септември започна национална полицейска операция, насочена основно към противодействие на купения вот, купуването и продаването на гласове.

"Постигнахме резултати, които по всички показатели надвишават резултатите , постигани при предходните избори. МВР беше много по-активно в своите действия при отговорностите, които имаше на предходните избори", отбеляза министър Илков.

При досъдебно производство, водено от ОД на МВР - Плевен, МВР попадна на кандидат за депутат и настоящ народен представител, който е опитвал да купува гласове. Сигналът бил изпратен в Софийска градска прокуратура. Само тя може да разследва хората с имунитет. Това добави министър Атанас Илков и обеща повече детайли по случая на по-късен етап. Наблюдаващият прокурор по случая обаче не позволява да бъде споменато името му.

По думите му има постъпили 984 сигнала, свързани с изборния процес, при 622 сигнала на предходните избори. Има 58,2 % завишаване на сигналите, постъпили в МВР. Образувани са 128 досъдебни производства. При проверката на тези сигнали в 128 случая са установили данни за наличие на престъпление. От тях 115 са бързите производства, като на предходните те са били 95.

Задържаните лица са 73 спрямо 67 на предходните избори. Предупредителните протоколи , изготвени от служителите на МВР са 1934 спрямо 1402 за предходните избори. Проведените полицейски операции са 227 спрямо 167, обяви министър Илков.

„Основната задача на МВР беше да организира и да създаде един добър обществен ред, преди, по време и след изборния процес. Също така да осигури охраната при транспортирането на всички изборни книжа, машините за гласуване, във всички изборни секции, пожарната и пътната безопасност“, заяви силовият министър Атанас Илков. 

Той уточни, че след  приключване на изборния процес вече има една ефективна присъда на лице, което е извършило престъпление, свързано с купуването и продаването на гласове. „Районният съд в Плевен даде 6 месеца лишаване от свобода. Имаме и досъдебно производство от Плевен, което е свързано с купуването и продаването на гласове“, обяви Илков.  

Протест пред МВР с искане за оставката на Атанас ИлковПротестиращи го обвиняват в разпъване на чадър над схеми за купуване на гласове

Атанас Илков: Разпитахме 203-ма от трите списъка, които се появиха във фейсбукОт началото на акцията срещу купуването на гласове има 849 сигнала