Сериозен спад на интереса към дървата за огрев отчитат от горските стопанства в Югозападна България. Част от причините затова са масовата смяна на печките с твърдо гориво в малките населени места с уреди на електричество. На този фон обаче цените за кубичен метър дървесина остават високи.

От няколко месеца Янка Калайджиева от благоевградското село Лешко се отоплява с климатик. Все още пази печката си на дърва, обаче не я ползва, тъй като и излиза скъпо:

"С дървата е по-добре, топлината е хубава, но пък по-лесно ни е с климатика. Скъпо си е, за една зима до май месец кажи речи си се пали печка, 8 кубика трябва да имаш дърва. Доста време децата ме караха да мина на климатик, ама сега вече…"

И в Благоевград хората все повече предпочитат да заменят старите печки.

Елена Пандурска - главен експерт "Европейски програми и проекти" – община Благоевград: "Числата показват, че към 23 януари са подадени 1180 заявления. Голям интерес се наблюдава от малките населени места, като Покровник, Падеш, Рилци."

И въпреки по-слабото търсене на дърва, цените остават високи. Причините - високите разходи за дърводобив, пише БНТ. 

Инж. Калин Зашев – директор на ДГС – Благоевград: "В момента пространствен кубик от склада на ДГС е 146 за кубик. Цените ги определяме във връзка с разходите, които правим по дърводобив, транспорт, които не са малки тези разходи. Пазарът на дървата за огрев е доста свит, единствено в момента се купуват по един-два кубика. Хората, които са поприключили дървата, които са си взели есента си дозареждат, за да изкарат до края на зимата."

Добрата новина е, че заедно с намаляване на интереса към твърдото гориво от горските стопанства в региона отчитат и спад на незаконния дърводобив.