Остават броени дни до Националното външно оценяване за седмокласниците. В Министерството на образованието тече усилена подготовка. Ведомството ще се погрижи да затегне мерките и да няма опити за преписване.

Зам.министърът Таня Михайлова гарантира, че тази година всяка от изпитните работи ще бъде с индивидуален баркод, за да се елиминират възможността учениците да си разменят листи по време на първата и втората част на изпита.

Тя обясни, че минали години е имало съмнения, че учениците са разменяли листи и поради тази причина се е налагало да сравняват почерка на децата, за да установят дали това е така.

"С баркодовете ще се елиминира тази възможност", категорична бе зам.-шефката на образователното ведомство по време на пресконференция.

Националното външно оценяване по български език и литература ще се проведе на 17 юни, а това по математика на 19-и. И двата изпита започват в 9:00 часа сутринта.

Без служебна бележка, черен химикал и документ за самоличност или бележник учениците в седми клас няма да бъдат допускани до национално външно оценяване и изпитите за кандидатстване след седми клас. Няма промяна във времетраенето на изпита - първият модул трае 60 минути, а вторият - 90 минути. За учениците със специални образователни потребности той е удължен с 30 минути.

Изпитните работи ще бъдат проверявани изцяло онлайн. До 27 юни се очаква резултатите да бъдат обявени. От 3 до 5 юли се подават документите за участие в класирането.

"През тази учебна година, учениците, които се очаква да се явят на Националното външно оценяване са 61 223. Те ще полагат изпит в 1 696 училища, в 4 930 зали, като очакваме над 16 хил. квестори да осигурят нормални условия за протичане на изпита. Учениците от 7 клас се явяват в училището, в което учат", отбеляза зам.-министърът

2 499 паралелки за заложени в план приема след седми клас. Седмокласниците могат да избират между 1446 професионални и 1053 профилирани паралелки.

Образователният министър Красимир Вълчев допълни, че обявените места общо са 64 600 и са във всички 2499 паралелки. Те са с около 2400 повече от учениците, които трябва да се явят на национално външно оценяване. Вълчев обясни още, че няма училище, в което план-приемът да е намален с повече от една паралелка.

От МОН освен това предвиждат и тази година да се въведе изцяло електронно подаване на документи за кандидатстване след седми клас. Това значително ще олекоти целия процес. Родителите все още ще могат да подават своите заявления и на място в училищата, но дори тогава ще бъдат подадени електронно от длъжностно лице.

Снимка: БГНЕС