Общинските съветници подкрепят исканията на жителите на община Брацигово, които се обявиха категорично против изграждане на предприятие за рециклиране на пластмаса на територията на града. Градските власти са представили декларация на сесията, която протича в момента, съобщиха за Trafficnews.bg от администрацията.
На заседанието присъстват и представители на китайския инвеститор, носещ името "Европейска рециклираща група". Припомняме, че преди два дни се проведе среща между кмета и над 150 местни жители. От фирмата не изпратиха свой представител под предлога, че не са успели да намерят преводач.
В продължение на двучасовата среща с кмета на общината Петко Петков над 20 присъстващи изразиха своето становище. Градоначалникът обясни, че топката е в ръцете на РИОСВ - Пазарджик, тъй като въпросното намерение е постъпило при тях.
Заводът, който може да бъде устоен в цех за рециклиране на пластмаса, се намира в непосредствена близост до защитени територии. Сред тях са и Бесапарските ридове, които представляват хабитат на 20 вида защитени птици, включени в Червената книга. Ридовете са местообитание и на световно защитения царски орел, изтъкна жителката на градчето Елисавета Чункова. Според проучването, направено от нея, обявената в инвестиционното намерение информация е подвеждаща и неточна.
Местните се опасяват също, че дейността на завода може да наруши качеството на въздуха, както и на прочутата брациговска вода. Припомняме, че в края на миналия век НАСА обяви местността около близкия Равногор за най-екологично чистото кътче на Балканите, след свое изследване. Това обаче бързо може да се промени, тъй като в практиката пластмасата, която не може да бъде рециклирана, бива изгаряна, опасяват се жителите. Градът се намира в котловина, а вятърът обикновено е северен, тоест, духа откъм завода. По този начин мръсният въздух би се застоял на територията на общината.
Градските власти ще публикуват официалното си становище по въпроса след края на днешната сесия, обясниха още от общината.
Очаквайте подробности!
Какви са настроенията сред местните жители и намира ли се според тях Брацигово на прага на екологична катастрофа - припомняме с ВИДЕОТО на Деница Лещева:
Още от категорията