Няколко региона в България се обезлюдяват за сметка на други, този проблем коментира бившият финансов министър Симеон Дянков. По думите му Северна България се обезлюдява.

Откритите за миналата една година работни места в Пловдив са повече от всички работни места в цяла България. Дянков разказа, че като е пътувал със самолета от Лондон за България до него е седяло младо семейство, което се връща от Англия и ще работи у нас. Проблемът обаче е, че хората са от Враца, а отиват да работят в Пловдив.  

„Това не е нормално. Правителството трябва да се замисли за регионална политика”, коментира той.

„Като се стигне до един етап, в който няма вече достатъчно хора, каквото и да правиш вече, каквито и магистрали да строиш, няма да се върнат хората. Тогава става голям демографски и икономически срив в Северна България и се фокусираме върху София, Бургас, Стара Загора, Пловдив. Но в Северна България икономиката липсва”, каза още Симеон Дянков.

И прогнозира: „Пред нас има поне три-четири години с добър икономически растеж между 3 и 5 %. Но те се изработват основно в София, Бургас, Стара Загора, в Южна България. Какво трябва да се направи? Да се гледа област по област”. 

„В Бюджет 2018 за пореден път се дават допълнителни пари, близо 400 млн. лева допълнително спрямо предишните години. А само за последните седем години са дадени близо 2 млрд. лв. повече пари. Системата ги усвоява, но здравеопазването не се подобрява. Докато имаме бивш финансист, който е здравен министър, имаше поне някаква надежда, че ще може цялата система да се преразгледа. А не такива частични мерки, за да се каже, че няма да има нови болници, няма да има нови лекарства. Това според мен не е добра стъпка”, заяви бившият министър на финансите Симеон Дянков пред Нова.

„Мораториумът върху лекарствата за мен е грешка. И то по-скоро не е грешка, а показва, че по-общата политика в здравеопазването продължава да липсва”, добави той.

Докато Симеон Дянков беше министър на финансите, бяха сменени най-много здравни министри. Правилно или грешно е да се наливат още пари в здравеопазването според него?

„В системата на здравеопазването, дори в тежките години на икономическа криза, по 300-400 млн. лв. допълнително влизаха в системата, но някак си качеството не се подобрява. Затова трябва да се погледне клинична пътека по клинична пътека. Да се види къде има достатъчно пари и къде няма”, коментира Симеон Дянков.