Пловдивският апелативен съд отмени присъдата на Атанас Червенков – Райфъла от 13 години затвор, както и на Веселин Загорски и още четирима подсъдими заради допуснати съществени процесуални нарушения. Магистратите са върнали на Окръжния съд делото, тъй като имало допуснати съществени процесуални нарушения.
Припомняме, че Окръжният съд призна за виновни Атанас Червенков, Веселин Загорски, Симеон Генов, Бисер Романов, Васил Василев за извършен в съучастие предумишлен опит за убийство с користна цел на А.Г., както и за палежи на леки автомобили. Със същата присъда подсъдимите Атанас Червенков и Стефан Гичев са признати за виновни за предаване и държане на боеприпаси за огнестрелно оръжие в големи количества.
Според Апелативния съд въпреки значителните усилия при изясняване на фактическата обстановка по делото, представляващо и правна сложност, са допуснати съществени процесуални нарушения, които не могат да бъдат коригирани от настоящата инстанция. В мотивите към присъдата е допуснато противоречие относно формите на вина на подсъдимите при извършване на деянията, в които са обвинени. Първоначално е прието, че всички съучастници във веригата от подбудителя към извършителя са действали с евентуален умисъл, а обвинението е за извършен опит за убийство, което може да бъде осъществено само при наличието на пряк умисъл. Едва когато разглежда в детайли съучастническата дейност на всеки от подсъдимите, съдът приема, че деянията са извършени при пряк умисъл, каквато теза е развита от прокуратурата още с внесения обвинителен акт. По идентичен начин съдът е подходил и при обосноваването на вината на подсъдимите по повод обвиненията за извършените палежи на автомобили. Противоречието в мотивите не дава възможност да се установи точната роля на всеки един от тях и по този начин са накърнени правата на всички страни в процеса.
Наред с това Апелативният съд е посочил, че не може да се приеме становището в мотивите към присъдата, че предаването и придобиването на боеприпасите за огнестрелни оръжия може да се осъществи от Червенков спрямо Гичев неприсъствено, още повече при неконкретизирана форма за умисъл.
Апелативният съд е констатирал, че в хода на съдебното заседание първоинстанционният съд е допуснал и други нарушения, които, макар и да не са дотам съществени, са се отразили върху окончателния съдебен акт. Въззивната инстанция е установила, че преди започване на съдебното следствие като частен обвинител е конституиран А. Г., чийто повереник по време на досъдебното производство е участвал по делото в друго процесуално качество. Този пропуск впоследствие е коригиран от съда чрез отмяната на постановеното определение и ново конституиране на пострадалия с друг повереник, макар да е било достатъчно първият от тях единствено да бъде отстранен от процеса. Неоснователно е отказано на защитата събирането на доказателства, свързани с твърденията й за наличието на основание на отвод на съдебния състав, за да може този въпрос окончателно да бъде решен по време на съдебното следствие.
Апелативният съд е дал указания при новото разглеждане на делото от друг състав на съда посочените по-горе нарушения да бъдат отстранени.
С присъда от 16.01.2017 г. Окръжен съд – Пловдив призна подсъдимите Веселин Загорски, Атанас Червенков, Симеон Генов, Бисер Романов и Васил Василев за виновни за предумишлен опит за убийство с користна цел, както и за извършване на поредица от палежи и унищожаване на вещи, за което им е наложил общи най-тежки наказания, съответно: на Веселин Загорски – шестнадесет години лишаване от свобода, на Атанас Червенков – тринадесет години лишаване от свобода, на Симеон Генов - шест години лишаване от свобода, на Бисер Романов – в размер на пет години и осем месеца лишаване от свобода, на Васил Василев – четири години и шест месеца лишаване от свобода. Отделно от това подсъдимият Атанас Червенков и Стефан Гичев са били признати за виновни и за предаване и придобиване без надлежно разрешение на боеприпаси за огнестрелни оръжия в голямо количество, за което освен Атанас Червенков е осъден и Стефан Гичев – на 2 г. лишаване от свобода, като наложеното наказание на основание чл. 66, ал.1 от НК се отлага за срок от 5 години.
Със същата присъда подсъдимите Веселин Загорски, Атанас Червенков, Симеон Генов, Бисер Романов и Васил Василев са осъдени да заплатят солидарно на гражданския ищец и частен обвинител А.Г . сумата от 50 000 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от престъплението по чл. 116, ал. 1, т. 7, т. 9 във вр. с чл. 115 във вр. с чл. 18, ал. 1 вр. чл. 20 от НК ведно със законната лихва към тази сума, считана от 12.02.2014 г. до окончателното й изплащане.
Присъдата беше обжалвана от подсъдимите пред Апелативен съд – Пловдив.
Още от категорията
Любомир Дацов: Никой не иска да признае, че парите по Плана за възстановяване са отписани