
Започва подготовката за предстоящия пожароопасен летен сезон. Огнеборци от регионалната дирекция в Пловдив за първи път се обучават да реагират бързо при недостъпни горски пожари със спускане от хеликоптери и изпълнение на задачи, които тренират оценените сили на българската армия. Съвместната подготовка беше организирана по желание на пожарникарите и се проведе на полигона край пловдивското село Чешнегирово. В обучението взеха участие хеликоптери и екипажи от 24-та авиобаза "Крумово" и 101-ви алпийски полк в Смолян.
28 пожарникари от дирекцията в Пловдив за първи път летяха за да тренират изпълнението на задачата, с която командосите за оценка на операцията правят десант и се доставя оборудване в зони, където кацането е невъзможно.
Ст. инсп. Иван Мерджанов – нач. на група "Пожарогасителна и спасителна дейност" в 4-та РС ПБЗН – Пловдив: "Това е основната ни цел, да стигнем максимално бързо до мястото на произшествието и да локализираме пожара, докато още не се развие."
При скорост на вятъра между 12 и 16 километра в час, хеликоптер Ми-17 пуска екип пожарникари на точно определена позиция. Макар високопроходими, техниката за гасене често не може да достигне още в първия час до горски пожар, особено ако е причинен от мълнии. За това пожарникарите разчитат хеликоптери да ги транспортират преди огъня да се разрастне неудържимо.
Ст. инсп. Иван Мерджанов: "Има трудно достъпни места и там може да се достигне само чрез летателна техника."
И за това огнеборците вече се обучават да влизат в огъня от въздуха.
Ст. инсп. Иван Мерджанов: "Идеята е вероятно да покрием ситуацията на територията на област Пловдив с тенденция да се увеличат възможностите ни за реакция и по други части на страната, където се налага."
Над 170 хиляди декара гори са унищожени от пожарите у нас само през миналата миналата година. В 24-та авиобаза "Крумово" се подготвят за новия пожароопасен сезон с повече екипажи и още хеликоптери.
Бриг. ген. Димитър Павлов – командир на 24-та авиобаза "Крумово": "Предвиждаме до два Ми-17 и до два Кугъра да се използва, ако е необходимо и едновременно за гасене на пожари."
Кап. Селда Ахмедова – борден инженер на хеликоптер "Кугър": "Ако успеем да помогнем, да спасим човешкия живот или в случай, когато горят нашите планини, да успеем да се включим по някакъв начин, за нас това е най-голямото удовлетворение."
А в съвместните задачи за спускане по способите "бързо въже" и "рапел" участваха и 12 военнослужещи от Алпийския полк в Смолян, пише БНТ.
Кап. Борислав Семерджиев – командир на 2-ра рота, 101-ви Алпийски полк: "Когато се наложи, да можем да достигнем до труден участък. Комуникация между екипи, дисциплината е в основата на изпълнението на задачата, дори да не се запознаете с бойни действия."
Подготовката на формирането е за успешна координация и съвместна работа с екипажите от военната авиация при изпълнение на задачи за преодоляване на последиците от бедствия и гасене на пожари.