Резултатите от екзит половете в хода на изборния ден могат да се публикуват във "Фейсбук", другите социални мрежи и блогове, показа становище на Централната избирателна комисия (ЦИК) в отговор на въпроси от главни редактори и издатели.
За медиите това е забранено и те подлежат на санкции. На всички избори до сега, част от тях се опитват да заобиколят забраната по различни начини, за да информират аудиторията си и през деня. На последните избори (за европарламент) обаче дори тези "подсказки" попаднаха под ударите на закона. Тогава обаче ЦИК изпрати писма за сваляне на материали само до някои медии, а до други - не, съобщи Дневник.
Именно затова главните редактори попитаха комисията спрямо кои категории медии забраната е валидна и как тя ще гарантира еднаквото третиране на всички.
От отговора на ЦИК беше потвърдено, че социалните мрежи (като "Фейсбук", "Туитър" и други) както и блоговете, не са доставчици на медийни услуги и не попадат в тази забрана.
След становището на ЦИК главните редактори на традиционни и он-лайн медии отговориха до комисията, че благодарят за бързата реакция и пишат, че:
"Вашето писмо, което цитира закона, на практика ни дава указание в деня на изборите за Народно събрание, 5-ти октомври, нашите медии да използват своите страници във "Фейсбук", лични блогове, "Туитър", за да информират читателите, зрителите и слушателите с предварителните социологически изследвания, без да бъдат глобявани. Според становището на ЦИК социалните мрежи не предлагат "медийна услуга" и нито законът, нито вие ги контролирате. Всяка телевизия, радио, вестник, сайт ще реши как да постъпи в изборния ден, за да спази закона, но и да изпълни своята отговорност."
Те отбелязват още, че от становището на ЦИК не става ясно как ще бъде гарантирано равното третиране при прилагането на забраната в изборния ден.
"Този закон не е адекватен на съвременните средства за комуникации като регулира и наказва традиционните медии, а оставя алтернативи с аналогично съдържание в социалните мрежи. Затова ще настояваме още след конституирането на новия парламент да се гласува поправка в Изборния кодекс, с която тази забрана да бъде отменена. Като медии ще информираме и инициираме дебат между всички политически сили за недостатъците на избирателното законодателство в България", пише още в писмото до ЦИК.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Средно 45% от минималната заплата у нас отива за наем