В проектобюджета на финансовия министър Людмила Петкова е заложено облагане на свръхпечалбите на банките, увеличаване на акцизи и осигуровки, вдигане на таксите върху хазарта, както и връщане на стандартната ДДС ставка от 20% за ресторантьорите и хляба.
Другата част от мерките са в разходната част - вече планирани повишения на заплати в обществения сектор като тези на учители, военни и полицаи - да бъдат отложени за 2026 г. Ще бъде ли това възможно и мерките ще предизвикат ли недоволство коментират бившият социален министър Христина Христова и икономистът Щерьо Ножаров по NOVA NEWS.
Христова каза, че за възнагражденията в администрацията трябва да продължи дебатът и да се направи анализ за дисбаланса. И допълни, че социалните разходи са увеличени.
„Дефицитът няма да може да бъде 3%“, каза още Христова.
Ножаров смята, че голяма част от мерките, като облагане на свръхпечалбите в банките, няма да доведе до доведат до голям приход в бюджета.
„Голямото перо, което трябва да реши бюджетните проблеми, са съкращение на разходите“, смята икономистът. Христова е на мнение, че това ще е сложно, защото ако се съкращават разходи, ще трябва да се променят закони. Тя смята, че може да се помисли, например, върху механизма за актуализация на пенсиите.
„Коментира се въпросът и с осигуровките“, допълни тя.
Христова подчерта, че политиците не трябва да търсят популистки послания към хората при приемането на бюджета и да се подходи разумно.
Ножаров заяви, че трябва да бъде решен проблемът със спада на индустриалното производство.
„Има 77% срив на преките чуждестранни инвестиции“, допълни икономистът.
Още от категорията
Студентката Миряна Иванова се сбогува с „Игри на волята"