Президентът Румен Радев обяви, че Съединените щати трябва да бъдат подкрепени в усилията им за мир в Украйна. Според държавния глава е редно Евросъюзът да застане зад дипломатическия вариант за решение на конфликта. „Редно е Европа да подкрепи усилията на САЩ за намиране на мирно решение за Украйна”, подчерта той. 

Радев се запозна с доклада за състоянието на въоръжените сили. Той беше представен от началника на отбраната адмирал Ефтим Ефтимов. От доклада се разбра, че проблеми, за които се говори от години, продължават да чакат своето решение. На този фон стана ясно, че България започва преговори с Франция за закупуването на нови радари. 

Държавният глава поздрави ръководството на армията за „всеобхватния и обективен анализ на състоянието и подготовката на въоръжените сили”. След това отбеляза динамичната геополитическа среда в света.

„Свидетели сме на безпрецедентна като мащаб и динамика промяна в сферата на сигурност, растяща несигурност. Виждате какво става напоследък. Мюнхенската конференция за сигурност предизвика истински трус в Евроатлантическото пространство. Следите какво става и в Общото събрание и в Съвета за сигурност на ООН. Това, което вашите колеги от Си Ен Ен, вече характеризират като нова разделителна линия в геополитическото пространство. Има различна оценка за войната в Украйна и различни подходи за урегулиране на този конфликт – от една страна от САЩ, от друга от ЕС. Назрява дебата за евентуално префокусиране на САЩ от Евроатлантическото пространство към Тихоокеанския регион”, коментира Радев.

„САЩ настояват за бързо урегулиране на конфликта с дипломация. Това, което видяхме вчера с посещението на европейските лидери в Украйна, е другият подход – продължаване на военните действия и търсене чрез тях на извеждане на Украйна в позиция на силата за евентуални последващи преговори. Целият ход на войната до момента показва, че това е утопична надежда, ще предизвика още много жертви, още повече разрушения, които Европа ще трябва да плаща. Европа е най-заинтересована да участва в мирния процес. Настояването за търсене на военно решение е губещо”, заяви Радев.
 
„Европа може да бъде отслабена само от грешките на своите собствени решения”, коментира още той. Радев отново каза, че е против изпращането на български военнослужещи в Украйна.

След като страната ни и с декларация на парламента каза „не” на изпращането на войски в Украйна, остана въпросът може ли наши военни да участват в мироопазващи операции. „Някои политици се правят на герои и с охота са готови да харижат наши военнослужещи за тази мисия в Украйна, без да са наясно с мирните споразумения”, подчерта Радев.

Темата коментира и министърът на отбраната Атанас Запрянов. „Много е рано да се говори за мироопазваща операция в Украйна. Българският парламент е приел една хубава декларация, с която казва, че няма да изпращаме войски в сегашното състояние, когато се водят бойни действия. Точка по въпроса. Да се спре цялата тази спекулация. Омръзна ми три години да обяснявам, че ние не сме страна по тази война и че няма да изпращаме войници. Сега е ясно. Когато се вземе решение, ние сме в два съюза – НАТО и ЕС. И в двата тази тема ще се дискутира и България ще има своето мнение. Тогава ще се намеси Народното събрание, тъй като изпращането на войски за мироопазващи операции, е решение на парламента”, подчерта министър Запрянов.

Радев коментира, че модернизацията на българската армия е закъсняла, а в момента боксува заради липса на средства. Армията страда още и от липса на хора, въпреки актуализацията на заплатите. Радев поиска „солиден социален пакет”, за да бъдат привлечени качествени хора.

По темата за начално военно обучение Запрянов уточни, че в управленската програма липсва предложението на Министерството на отбраната за задължителната военна подготовка. Идеята на ведомството била хората, които упражняват професия с носене на оръжие, да бъдат задължени да минават военна подготовка. „Тази мярка не е включена, тъй като една от политическите сили в коалицията не е съгласна. По темата не срещаме разбиране и от МВР”, каза министърът. Съображенията били, че ако има такова изискване, ще се стесни възможността гражданите да постъпват в силовото ведомство.

„Приоритет през 2025 г. ще бъде набирането на военнослужещи в сухопътните войски”, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов пред журналисти, предава БТА.

Той определи 2024 г. като тежка, но успешна за българската армия. България не е консуматор на сигурност на югоизточния фланг на НАТО, а генерира сигурност, заяви той и добави, че това беше припознато от всички нова в рамките на НАТО.

Адмирал Ефтимов отчете, че има ефект от действията на държавата за военнослужещите и има завишен интерес към военната професия. Той каза, че приоритет ще бъдат маневрените формирования на сухопътните войски за набиране на военнослужещи през настоящата година.

„Наред с изпълнението на задачите по трите мисии на въоръжените сили беше извършена много работа по сертификационните проекти. Мина сертификация на летище "Граф Игнатиево", готови сме за приемането на първите самолети F-16”, посочи Ефтимов. Той съобщи, че очакваме ходови изпитания на първия кораб през летния сезон, за което върви ускорена доставка на боеприпаси и други компоненти, за да може по-бързо да се придобият първоначални военни способности.

Според Ефтимов курсът в отбраната е правилен, но са необходими повече пари, за да се усили темпото. „С настоящата финансовата рамка можем да запазим темпа на модернизацията”, каза началникът на отбраната.