Хотелите по Южното Черноморие, които предлагаха почивка за деца и организираха детски лагери, масово се отказват от тази услуга. Причината е новата наредба на Агенцията по храните, която изисква специално меню за децата, уточни директорът на Агенцията по храните в Бургас д-р Георги Митев. Според повечето хотелиери цената, която детските лагери заплащат, за да се осигури специално меню, не покрива разходите и те излизат на голяма загуба, пише "Флагман". Заради това от лято 2016 част от почивните станции в морските ни курорти не приемат резервации за големи групи деца.

Агенцията по храните в Бургас ежедневно следи дали се спазва наредбата за детското хранене, като се набляга на сирената и кашкавалите и каймите, които трябва да отговарят на стандарт „Стара планина”, а хлебните изделия са българско производство.

„Ако операторите за пръв път приемат деца и не знаят за наредбите, от Агенцията по храните имаме ангажимента да го запознаем. Тези обаче, които вече са работили с деца и не спазват наредбата, подлежат на санкции. От началото на летния сезона сме предписали 2 акта за подобно нарушение”, обясни д-р Митев.

Хотелиерите за затруднени и защото трябва да обособят два салона, в единия от които да бъде сервирана храната на деца, а в други това, което ще консумират останалите гости на дадения хотел.

Припомняме, че по родното Черноморие всяко лято пристигат огромни руски групи с ученици. На юг през юни и юли е пълно с българчета, които пътуват организирано.

Хотелиери обаче твърдят, че знаят как да прецакат системата. Те записват децата като обикновени гости и така не се налага цялостна промяна на концепцията им. Тази схема се предлага от малцина през настоящия сезон, но не изключено от догодина всички да я използат.