Изписването на цялата терапия за хронично болни пациенти на една рецепта няма да бъде задължително, а ще се случва по преценка на лекуващия лекар. Това предвиждат окончателните нормативни промени на здравното министерство, които влизат в сила от днес, 1 септември.
С тях се въвежда възможност за частично изпълнение на рецепта за медикаменти, заплащани от Здравната каса, съобщава БНР.
Първоначалната идея на министерството и Здравната каса за изписване на цялото лечение на една рецепта, когато лекарствата се заплащат 100 процента от Касата, е отпаднала от новите правила, действащи от днес. Тя беше атакувана от фармацевтичното съсловие заради начина на заплащане на изпълнените рецепти.
След преговори с ръководството на Касата методиката на заплащане беше обвързана със стойността на отпусканите лекарства. Сега лекарите ще имат право да изписват на една рецепта медикаменти за различни заболявания, поемани частично или напълно от Здравната каса, като за едно заболяване могат да се изпишат до 3 лекарства.
Другата промяна дава възможност една рецепта да се изпълни частично в дадена аптека, а в рамките на още два работни дни да се доизпълни в други аптеки, работещи с Касата. Издадените до 31 август рецепти се изпълняват по досегашния ред, в срока им на валидност.