Обилните дъждове, които се изсипаха в началото на октомври, временно облекчиха ситуацията с водната криза в региона на Пловдив. След месеци с нарушено водоподаване жителите на редица населени места вече могат да си отдъхнат. Проливните дъждове са успели да напълнят водоизточниците, които бяха с критично намалял дебит, става ясно от данните на ВиК-Пловдив.

Към днешна дата потърпевши остават единствено жителите на планинското село Нови извор, населявано от 242 души. Там водата продължава да бъде спирана всеки ден от 8:00 до 17:00 часа., като през останалата част от денонощието водоподаването е нормално. Причината е, че водоизточникът, който захранва населеното място, не е успял да възстанови дебита, става ясно от справката на ВиК дружеството.

Припомняме, че в разгара на лятото ситуацията беше значително по-тежка – водоизточниците, захранващи девет населени места в областта, бяха с намалели нива, а над 6000 души се сблъскваха с ежедневни прекъсвания на водоснабдяването.

Най-засегната бе община Асеновград, където шест села – Тополово, Червен, Долнослав, Леново, Нови извор и Нареченски бани, бяха с ограничен достъп до питейна вода. Вода нямаше и в селата Искра, Кръстевич, Зелениково.
Валежите през първите две седмици на октомври обаче позволиха на ВиК операторите да възстановят нормалния режим в по-голямата част от селищата.

 

Снимка: Илюстративна 

Над 6000 души в Пловдивко чакат водата по график, суша удари водоизточницитеПрогноза обещава обилни валежи в региона и дава шанс за подобрение