Прокуратурата получи антинаградата "Катинар" на ежегодната церемония на "Програма Достъп до информация" по повод на международния ден на правото да знам.
"Призът" на държавното обвинение мотивиран с "цялостна и задълбочаваща се непрозрачност" на работата му. "Конкретни примери за това са отказите да се разкриват имената на наблюдаващите прокурори по знакови дела, да се предоставят отчетните доклади за последните 10 години на основание служебна тайна (макар един от тях да е публикуван в интернет), отказите да се предоставят докладите относно злоупотреби със специални разузнавателни средства с необосновано позоваване на служебна тайна, съобщава Дневник. Заслужават отбелязване още отказите на Софийската градска прокуратура да предостави данни относно постановени оправдателни присъди и върнати от съда дела с мотива, че исканата информация не е свързана с обществения живот в страната, както и относно броя на преписките, по които е работил като следовател Делян Пеевски", отбелязват от организацията.
Антинаграда "Вързан ключ" - се присъжда на Министерството на труда и социалната политика за практиката им, когато предоставят информация по електронна поща да искат от заявителите да се явят на място в министерството, за да подпишат протокол, и едва след това да получат информацията по мейл.
Номинации за наградите "Златен ключ" бяха 40 в шест категории. Церемонията се провежда всяка година на 28 септември - международния ден на правото да знам. В България през 2000 г. беше приет Законът за достъп до обществена информация, който през изминалите години се превърна в един от най-ефективните инструменти за контрол на изпълнителната и местната власт от страна на гражданите и неправителствения сектор.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Ще скочат ли с до 20% учителските заплати през 2025г.?