Световноизвестният учен, който пръв в света преди 30 години открива вируса на СПИН -  професор Жан-Клод Шерман е в Пловдив. Тази вечер светилото ще представи своята книга „История, която всички трябва да знаят“ в Балабановата къща от 18 часа. Събитието е в рамките на фестивала "Пловдив чете".

Творбата всъщност е биографична и документална, тя разказва историята на един от най-интересните и скандални изследователи на съвремието. Книгата е написана и под формата на интервю в съавторство с Оливие Галзи - журналистът, който задава въпросите.  Въпреки необичайната жанрова форма книгата прилича повече на роман, отколкото на научен труд.

За историята вирусологът, който продължава и до днес да води битката с най-масовия убиец на всички времена – вируса на СПИН, разказа в интревю пред радио Пловдив, че не би променил нищо в книгата.

„Аз не съм изследовател, а откривател. Работата ми продължава. От три години работя с руска лаборатория, а преди 15 дни представих книгата в Москва, каза професор Жан-Клод Шерман.

В думите му до ден днешен личи огорчението от това, че е "забравен" от Нобеловия комитет: „След като бях забравен за Нобеловата награда, всички, които знаеха кой какво е правил ми казаха, че трябва да разкажа цялата историята”. Припомняме, че награда за откритието, направено под негово ръководство в собствената му лаборатория, получават двамата му колеги.

На въпроса „близо ли е финала” професорът отговори ясно, че няма да дава дати, защото така у всички се създават определени очаквания. „Но ще стигнем”, отсече той.

Според проф. Шерман пътят за намиране на ваксината, трябва да е различен от традиционния, защото вируса се променя непрекъснато и е нужен новаторски подход.

„В началото никой не вярваше, че той се променя. През тези 15 години винаги се използва старата техника за изнамиране на ваксина  и затова няма ефективни резулатати”, смята световноизвестният изследовател. По думите му, слабото място на вируса е „пропускливостта на клетъчната му мембрана”, която той нарича „бадж”(карта за пропуск).   

„Голяма част от големите учени казват, че имат медикаменти, които блокират болестта.  

Според тях това след 50 години ще доведе до липсата на СПИН. Това за мен е идиотско! С третиране на вируса с медикаменти не става - той е изменчив, не става без ваксина. Има търсачи”, отсече Жан-Клод Шерман.

Накрая професорът допълни загадъчно: „Тактиката, която взех е да не давам повече интервюта, освен за моята книга. Съответно всички мислят, че Шерман е човек страмоден и това ще бъде изненадата!”

Това не е първо гостуване на професора под тепетата. През август миналата година той изнасе цикъл от лекции пред студенти и преподаватели по медицина и фармация в Медицински университет – Пловдив.

Вижте и останалата част от програмата на фестивала за днес:

17.00 – Къща музей „Хиндлиян“ - Премиера на поетичната антология БЪЛГАРИЯ-ЛЮБОВ, с участието на Боян Ангелов, Атанас Звездинов, Димитър Христов и пловдивски поети, участници в антологията, сред които са Иван Вълев, Иван Странджев, Минко Танев, Тодор Биков.

17.30 – в Дома на културата - Специален гост Йоана Първулеску (Румъния) с книгите „Животът започва в петък“ и „Бъдещето започва в понеделник“.

18.00 – Книжарница „Хермес-Централ“- Премиера на „Несъгласни думи“ – сборник с литературни и философски есета от Димитър Бочев. Представя: Иво Величков.

18.30 – Драматичен театър – Пловдив (камерна зала) - Разговор с Георги Бърдаров за романа „Аз още броя дните“, победителят във формата „Ръкописът“.

20.00 – Драматичен театър – Пловдив (камерна зала) - Рене Карабаш чете „Хълбоци и пеперуди“. Константин Трендафилов чете „За кого се сещаш, когато се сещаш за някого“. Илиян Любомиров чете „Нощта е действие“.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg