Новите случаи, които се регистрират всеки ден у нас са 2/3 от хората със симптоми, а другата 1/3 не влиза в статистиката, каза математикът проф. Николай Витанов.
След като преминаваме през т.нар. "първичен пик" на разпространението на коронавируса, той коментира кога и какво ни очаква през т.нар. "вторичен пик".
Математикът на Щаба обясни, че от миналата година досега са изчислявали количеството на хората - безсимптомни носители на вируса, чрез числото 4, по което трябва да се умножава броят на регистрираните случаи.
"Сега обаче хората със симптоми не се регистрират. Те са 30 на сто по-малко от реалният брой. Така че, сега се взема предвид числото на регистрираните, / които са 2/3 от реалните случаи / , умножавате го по 4, за да получите представа колко човека се срещат с вируса реално за деня. Ако в петък са били 1800 души регистрирани / това са 2/3 / и плюс 900 стават 2700 души, умножаваме по 4 и така получаваме 10 хиляди души , които реално в петък са се срещнали с коронавируса", разясни проф. Николай Витанов.
По думите на математика общият брой на вирусоносителите е още по-голям. Този брой се променя, обаче и към тези хора, които вече са преболедували и загубили имунитет, трябва да добавим и имунизираните:
"Така става ясно, че около 2 милиона и 200 хиляди души у нас имат защита срещу COVID-19 в момента - това е т.нар. щит срещу вируса. Което е крайно недостатъчно. А това число и ще намалява, далеч сме от груповия имунитет, още повече, че ваксинацията не е достатъчно интензивна...", смята още проф. Витанов.
Самият математик е ваксиниран с две дози. Но смята, че хората сами трябва да вземат това решение.