Ваксината няма да ни убие, когато две събития се случат успоредно – това не означава, че едното е причинило другото. Това заяви в директорът на Института по биология и имунология на размножаването към БАН - професор Сорен Хайрабедян по повод на смъртния случай след ваксинация в Пловдив.
По думите му към момента са извършени около 180 млн. ваксинации срещу COVID-19, а смъртните случаи са около 350.
„Това е много под един човек на 100 хил. души. Тоест, вероятността е в пъти по-ниска да умрем от ваксина, отколкото от други заболявания“, посочи той и допълни, че ако компаниите производители бяха провели клинични изпитания при хора над 65 г. – данните им за ефективност щяха да са много по-ниски, защото шансът за хронични заболявания при по-възрастните е по-голям.
Според него шансът да се развие заболяване или да се стигне до смърт след ваксиниране при хората над 65 г. е по-голям.
„COVID-19 протича по-тежко при хора с метаболитен синдром и наднормено тегло, но те имат по-голям шанс да развият и онкологично заболяване, и сърдечно-съдово заболяване, и др. Най-опасно е за хора, които имат алергии и автоимунни заболявания, те могат да получат странични ефекти след ваксиниране“, обясни проф. Хайрабедян пред БТВ.
Той препоръча на желаещите да се ваксинират да се изследват за наличие на антитела и при висок титър да изчакат с поставянето на доза. Хайрабедян обясни, че последните проучвания показват, че ваксините на „Пфайзер“ и „Модерна“ работят и при новите варианти на вируса.