Изминалата 2022 г. е била рекордна по брой на спасителните акции в планините – те са били общо 167. Помогнато е на 183-ма бедстващи. Това съобщи през седмицата в ефира на bTV директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев.
С какви трудности се сблъскват спасителите ни и защо в работа им има все още много неуредени неща? На тези въпроси отговаря пред БТВ Райчо Тодоров, който 40 години е бил част от Планинската спасителна служба, а сега е доброволец.
„След толкова много години работа в службата ми е трудно да отсея най-тежките ситуации. Едни от тежките моменти за спасителите бяха земетресенията в Турция, където отидохме да помагаме. А тук, у нас, са спасителните акции в планините – много е тежко да изпуснеш човек, когато си положил големи усилия за неговото спасяване“, разказа Райчо Тодоров.
Той отчита факта, че спасителите се нуждаят от подходяща техника, за да могат по-бързо да достигнат до бедстващия човек. Защото само с бързане и нечовешки усилия не ставало, отчита още спасителят с дълъг стаж. За закупуването на хеликоптери страната ни имала нужда от политическа воля.
„Някъде горе – на втория етаж, нишката се къса. Хората са благоразположени към нас – използвали сме всичко, което сме поискали. Карали са ни с два военни хеликоптера от базата в Пловдив до земетресенията в Турция, например“, уточнява още Райчо Тодоров.
Още от категорията
10 месеца без следа от изчезналата Ивана, майка й: Само аз си знам как живея, няма никаква информация