Представители на българския транспортен бранш обявиха трима български евродепутати за национални предатели. Това са Николай Бареков от "Презареди България"/ЕКР, Светослав Малинов от Реформаторски блок/ЕНП и Нежми Али (ДПС/АЛДЕ).
Тримата са пропуснали гласуването на седмичната програма, което приключи преди минути. Два гласа не са достигнали, за да може точката да гласуване на пакета „Макрон” да не влиза в дневния ред на заседанието в сряда.
„Ако те бяха в залата, щяха да обърнат вота, който бе загубен със 156 на 154 гласа”, заявиха пред TrafficNews.bg от Съюза на Международните превозвачи.
Те заявиха, че Андрей Новаков от ГЕРБ/ЕНП е изнесъл изключително убедителна реч в Страсбург, но 2 гласа не са стигнали, за да може точката да отпадне от дневния ред на Европарламентът.
В сряда ще стане ясно дали Европарламентът ще спаси или погуби работните места на над 350 000 международни шофьори в Европа, около 80 хиляди от които са български. От решението на евродепутатите в сряда в Страсбург зависи тяхната съдба.
Приемането на пакета Мобилност, известен още като пакета Макрон, ще има катастрофални икономически и социални последици много държави в Европейския съюз. Очакват се масови фалити или пререгистрация на транспортните фирми. Предстои принудителна емиграция от Източна в Западна Европа на близо 350 000 заети в бранша и на техните семейства.
"Отвратени сме от лицемерието и непочтените действия на лобистите в Европейския парламент! Ще протестираме пред парламента в Страсбург, и по пътищата на Европа, с всички сили и с всички средства!", казват от Съюза на международните превозвачи.
Meждународните шофьори от България, Румъния, Полша, Литва, Латвия, Италия, Португалия, Испания, Англия, Ирландия и Холандия призовават да не се принуждава шофьорът да връща камиона на всеки четири седмици, след като се знае, че камионът ще пътува хиляди километри, замърсявайки околната среда на всички държави, през които минава.
Друго искане е да не се нарушават правата на международните шофьори, като ги задължават в точно определено време да бъдат на точно определено място, без да им предоставят право на избор.
От бранша настояват още да се изгради сигурна, безопасна инфраструктура (мрежа от паркинги), адекватна за почивка на международните шофьори и до изграждането й да не се въвежда забрана за почивка в кабината. Друго искане е евродепутатите да съобразят правилата за командироване с дейността на международния превоз, която е изключително мобилна и по презумпция се прекосяват множество държави. В никоя от тях обаче работникът не остава достатъчно дълго, напротив те обикновено са повече от 10-15 държави на месец. По този начин не може да се установи тясна връзка на мобилния работник с дадена държава, така че да се обоснове правно, че той е командирован в една определена държава.
Още от категорията
Населени места в Троянско продължават да са без ток