За финансова децентрализация, която да позволи на общините да се възползват от брутния вътрешен продукт, произведен на тяхна територия, призова БСП по време на преговорите на тема "регионална политика".

Асен Гагаузов, бивш регионален министър в правителството на Сергей Станишев представя в момента предложенията на БСП на тема "Регионално развитие", с чиято презентация започнаха преговорите по тази тема.

Според него през последните години у нас се отделят около 600 млн. лв. годишно за поддръжката на републиканската пътна мрежа, която е в сравнително добро състояние. Тя е обаче е 20 хиляди километра, а също 20 хиляди километра  е обаче четвъртокласната пътна мрежа, която е общинска, а за нея се отделят едва 100-150 млн. лв. и то изключилетлно само бюджетни средства, докато за републиканската има и други източници. затова четвъртокласната пътна мрежа е в много лошо състояние, каза Гагаузов. 

Гагаузов представи и разработка на БАН, която показва разликите в развитието на регионите в страната и призова, ако не искаме концентрацията на населението в големите градове да продължи със сегашните темпове, да й се обърне внимание. 

Гагаузов разкритикува и създаването на водния холдинг, като посочи, че създаването и отпускането на 1 млрд. лв. за него от държавния бюджет не е довел до никакво подобряване на водните дружества. Гагаузов посочи и че идеята АПИ да отиде в транспортното министерство или в друго, ще затрудни изключително много работата й, защото има и много ангажименти, поети от МРРБ по европейски програми, които не могат да се изпълняват от други министерства. Той обърна внимание и на силното поскъпване на строителните материали, което пречи на изпълнението на много проекти, финансирани по европейски програми. "Има опасност много проекти да не се изпънят, защото общините особено нямат допълнителни средства за съфинансиране", каза той. 

БСП е също така за нов Закон за устройство на територията и за пълна дигитализация на процеса по утвърждаване на строителни инвестиционни проекти. Трябва и ремонт на Закона за обществените поръчки, така че ин хаус поръчките да са допустими само при извънредно положение. 

Гроздан Караджов от ИТН също каза, че републиканската и общинските пътни мрежи не могат да се местят като ресор от МРРБ, защото това би нарушило споразуменията по редица европейски програми. 

ИТН е също така за ново териториално разпределение на България - вместо сегашните 28 области, да има само 7 - 3 в Северна България, 3 в Южна и столицата с околните селища. 

Възгледите на БСП и на Демократична България съвпадат по една основна тема - преодоляване на регионалните дисбаланси. Според Демократична България държавата целенасочено е неглижирала в последните 10 години периферните региони. Според партията обаче за преодоляването на това трябва да се засили ролята на областните управители и да се създадат множество индустриални зони из цялата страна с готова изградена инфраструктура, така че да се привлекат инвеститори навсякъде, вместо да се съсредоточават само в столицата и в големите градове. Финансовата децентрализация също трябва да се приложи.

"Сегашната централизация и образно казано хвърлянето на пари от джипката е досегашният модел. Трябва поне да започнем процеса по децентрализация, защото сегашното е руски модел", каза Йордан Иванов, зам.-председател на общинския съвет в Пловдив от Демократична България. 

Според Иванов трябва още с бюджет 2022 г. 2% от приходите от данъка на физическите лица да остават в общината, в която те живеят, и това да е началото на процеса по финансова децентрализация. Освен това поне 1% от общините бюджети да се изразходват в зависимост от конткретните искания на живеещите на територията на общината. 

Освен това проектите за тунела под Шипка и за магистралата Русе-Велико Търново трябва да станат приоритетни, ако искаме Северна България да получи заслужаващите стимули за развитие, каза Иванов. 

От вторник, 23.11.2021 г. до събота, 27.11.2021 г. „Продължаваме Промяната“ започва серия от дискусии по ключови политики с цел изработване на коалиционно споразумение. Във всяка от дискусиите по различните теми са поканени да участват по трима експерти от БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“. На тях ще бъдат обсъдени основните проблеми на съответния сектор, предложенията и мерките, които се предвиждат според програмите на различните партии. Във всяко от обсъжданията ще участва по един от лидерите на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков и Асен Василев.