Ново предложение за повишаване на акцизите на цигарите. От „Коалиция за живот без тютюнев дим” посочват, че по-високата ставка ще осигури повече пари в бюджета. Предвиждат ръстът да доведе до намаляване на пушачите. Идеята е акцизите на тютюневите изделия да нарастват равномерно пред следващите три години. Сметките показват, че кутия цигари ще поскъпва със 70-80 стотинки всяка година. В момента разчетите на финансовото министерство залагат увеличение с около 15-20 стотинки. Според сегашния акцизен календар кутия цигари, която в момента струва 5,90, след три години трябва да е 6, 60 лв. Ако влезе в сила предложението на коалицията, то същата тази кутия от 5.90 лв. вече ще струва над 8, 60 лв.
Прогнозите показват, че от тази мярка след три години в бюджета ще влязат близо милиард и половина лева повече. Стои обаче въпросът, ако рязко се вдигнат акцизите, дали няма да се увеличи контрабандата.
Идеята за по-високи цени на цигарите, някои посрещнаха така: „Неприятно ще е, ама какво да правиш, държавата си иска своето”, споделя пушачът Георги.
А други така: „При всяко вдигане на цената на цигарите, първата ми мисъл е –„спирам ги”. После се примирявам и продължавам. И двамата със съпруга ми пушим. Даваме около 300 лева грубо месечно”, каза Павлина.
И въпреки че голямата цел на тази мярка е да намали тютюнопушенето у нас, Георги и Павлина са скептични, че това ще се случи.
„Това е отрова, която човек сам си взима. Защо? Защото му хлопа дъската”, казва Георги.
По-високият акциз обаче ще намали дупката в бюджета, смятат експерти. „Всички ще спечелят. Дори индустрията няма да загуби много. Купувачите ще са тези, които ще плащат по-високите цени. В крайна сметка не говорим за фанатизъм, а за едно малко придвижване към европейското равнище”, коментира д-р Димитър Събев за Нова тв.
В предишни години обаче рязко вдигане на акциза на цигарите е водило не до повече пари в бюджета, а до срив. След подобна стъпка през 2010 година Агенция „Митници” отчита рязък срив на приходите, които не се възстановяват 2-3 години.
„По-драстично мисля, че беше при приемането на България в ЕС, като сега с около 15%. Имаше доста сериозно местно производство и сериозен бум на контрабандата. Това очакваме да се случи и в момента, поне в началото”, твърди Руслан Стефанов, главен икономист към Център за изследване на демокрацията.
Въпреки този риск и очакваното недоволство от страна на бранша и пушачите, експертите подчертават - тази мярка е разумно решение от чисто икономическа гледна точка.
„Евентуално дискусията ще бъде да се намали увеличението, да не е шоково”, каза още Стефанов.
„Това не са измишльотини на български самозванци, а международна практика”, поясни Събев.
А дали това предложение ще бъде взето предвид при формирането на Бюджет 2025, ще стане ясно, след като неговият проект бъде представен. Неофициално вече се знае, че една от мерките за вдигане на приходите е тъкмо по-високи акцизи.