Данни на Националната агенция за приходите отчитат, че през месец декември миналата година сме похарчили 8,9 милиарда лева. За тази година се очаква те да са със 7% по-високи или със 623 милиона лева повече спрямо предходната, съобщава NOVA NEWS.

Месец декември - празничният дух витае във въздуха - музика, аромат на сладкиши, но и…. тичане по магазините за подаръци за любимите хора.

А някои са оставили пазаруването за последния момент. И не са определили какви да са те - ще решават на момента.

Празничното пазаруване обаче крие някои рискове.

"През ноември и декември пазаруваме много по-интензивно и отделяме много по-малко време за самото пазаруване, за избор на оферта, за сравняване на офертите и проучване на пазара. Опитът показва, че каквито и изкушаващи оферти да получите, с някакъв много бърз срок, на другия ден пак ще има подобни - нищо няма да изпуснете", обясни Богомил Николов от "Активни потребители".

Експертите съветват предварително да съставим списък с подаръците, които ще купим.

"Това ви помага да не изпадате в импулсивни покупки. Kрайнияt срок е празника, не можеш да го прескочиш. В последния момент хората наистина си създават големи проблеми - веднъж с навалиците в търговските обекти, втори път със стреса и напрежението, което съпътства това че трябва да свършат работата много бързо", допълни Николов.

Тенденцията показва, че онлайн пазаруването взема все по-голям дял от общата търговия. Всяка година броят на потребителите расте. И добре е да знаем, че имаме право на 14 дни връщане без допълнителни условия. Тази възможност вече се предлага и в редица търговски обекти.

Другият съвет на експертите е да обърнем специално внимание на политиката за връщане на магазините, от които купуваме подаръци.

"Особено когато говорим за подаръци, това право е много важно. Защото, ако подарите една дреха на ваш близък и тя се окаже, че му е малка - това е възможност да поправите впоследствие подаръка", обясни още експертът.

Икономистите отчитат 3 основни направления, за които правим разходи покрай празниците - подаръци, пътувания и храна.

"На първо място най-много се харчи за подаръци, след това зависи от коя група на доходи сте. Може би, ако имате по-висок, ще похарчите повече пари за пътуване, ако не, няма да имате големи разходи. И накрая, разбира се, всички имаме разходи за това да посрещнем самия празник", посочи Стоян Панчев. 

Данните на Националната агенция за приходите за миналия декември сочат, че сме похарчили почти 9 милиарда лева. Тази година се очаква сумата да се повиши с около 7% - ще направим разходи за още 623 млн лева.

"Спрямо миналата година, като общо изменение на кошница от продукти, е около 5% повече. А около 4,8% е това, което показват данните ни конкретно за трапезата на Бъдни вечер и на Коледа", отбеляза още Панчев.

Най-сигурният начин за разумно пазаруване е следенето на разходите. Ако знаете какви са те, ще бъде много по-лесно да вземете решение дали да купите дадена стока или не.