Днес в Народното събрание бе отхвърлено  предложението на ПП-ДБ за изслушване на министъра на вътрешните работи Даниел Митов и служители на БОП Пловдив, участвали в разбиването на контрабанден канал за цигари. Министър Митов е уведомил председателя на парламента Наталия Киселова, че не може да присъства на заседанието, поради предварително поети ангажименти.  Киселова предупреди, че Митов няма да присъства поради служебни ангажименти между 9 и 11 април, а  предложението първоначално беше прието с 108 гласа „за“, включително 14 гласа от БСП. Малко след това Киселова настоя за прегласуване, като се позова на отсъствието на министъра. Искането бе подкрепено от Костадин Ангелов (ГЕРБ), който призова темата да се отложи: „Реално, дори да приемем тази точка тази седмица, тя не може да се реализира, защото министърът не може да бъде тук.“

На изслушването трябваше да присъстват полицаите от Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" в Пловдив Димитър Паница, Валентин Мандраджиев, Георги Димитров, Цвятко Геров, които на 19 ноември 2024 г. са участвали в акция,  при която е разбит склад с контрабандни цигари на стойност  8 милиона лева. Същите служители твърдят, че е имало опит на високопоставени служители от системата на МВР да възпрепятстват акцията. 

В същото време излезе и публична информация, че ръководителите на полицейските служители в акцията са искали да се изчака с реализирането й, за да се проследи камиона и разбие целия контрабанден канал.

“Има знаци, че държавата покровителства контрабанда, а в същото време българското Народно събрание отказва да изслуша 8 смели полицаи, които искат да разкажат какво се е случило при акцията с разкрития контрабанден канал в Пловдив. Това е безпрецедентно''. Така Йордан Иванов от ДБ коментира отказа на пленарна зала да включи в дневния ред изслушването.

Междувременно в кулоарите на парламента лидерът на ДПС - Ново Начало Делян Пеевски заяви, че „Народното събрание губи ценно парламентарно време , защото се занимава с контрабандистите на Паскал“, и също така допълни, че конрабандния канал, разбит край Пловдив също е на Паскал.

Въпросният канал бе разбит през октомври  2024 г., когато  при акция в Пловдив беше разкрит склад в село Царацово, където бяха открити 1.6 милиона кутии нелегални цигари на стойност над 8 милиона лева. На място са засечени четирима мъже, които с мотокар са натоварили 5, 8 милиона кутии цигари от марки във високия ценови клас в каросерията на тир. След това товарът е замаскиран с 300 косачки, за да не може при проверка да бъде установено съдържанието на камиона. В съседство е чакал още един тир, шофиран от украински гражданин, който също е предстояло да бъде натоварен. 

Сред задържаните са Георги Калеев, Тургай Мехмет, Николай Пещерлиев, Игор Шваб и Ярослав Янчович.

Николай Пещерлиев е приближен до контрабандиста Никола Николов – Паскала.  Десет години по-рано Пещерлиев е арестуван във връзка с друг  с канал за контрабандни цигари  на Паскал и Истимарото.

През 2024 г. Паскал бе арестуван в Сърбия, но към момента все още не е екстрадиран в България. Срещу него се водят разследвания за контрабанда, а името му е свързвано и с високопоставени служители – включително бившата шефка на "Митници" Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев. Коцев, който беше политическо назначение на коалицията ПП ДБ,  напусна системата на МВР след скандал, в който стана ясно че е свързан с престъпна група, която е покровителствала контрабандния канал на Паскала. Според запознати контрабандистът, който продължава да е в Сърбия, ползва позициите на бившия банкер Цветан Василев, който след фалита на КТБ напусна България и от години живее в западната ни съседка, ползвайки руските си връзки и влияние. Според сръбската опозиция Василев е сред големите спонсори на управляващата партия, което му осигурява безпрепятствен престой в страната. А "боецът" Георгиев, който е считан за протеже на Василев , предвид топлите им връзки, очевидно се опитва да отклони вниманието от контрабандиста и свързаните с него политици.

В „активното мероприятие“ са замесени и служители на министерството, които системно изнасят материали от досъдебното производство. Видеоклипове от полицейската акция се разпространяват в социалните мрежи, с източник страницата на „Боец“ , а МВР към този момент мълчи по въпроса кой и защо изнася информация от разследването. Материалите би трябвало да са секретни, а прокуратурата, която е наблюдаващ на разследването, да се самосезира.

Общирен коментар по темата е направил и бившият служебен министър на МВР Иван Демерджиев в интервю за Mediapool. От интервюто не става ясно в какво качество Демерджиев разполага с въпросната информация – дали като евентуален адвокат на полицаите или по свои стари канали в министреството. И в двата случая обаче имаме сериозно нарушение на Наказателно – процесуалния кодекс. Според чл. 198 от НПК материалите по разследването не могат да се разгласяват без разрешение на прокурор. Ал.2 на същия член гласи, че лицата, които присъстват при извършване на действията по разследването, не могат да разгласяват без разрешение материалите по делото и в противен случай носят отговорност по чл. 360 от Наказателния кодекс.

Прокуратурата трябва да поеме инициативата и да започне проверка на всички обстоятелства около този случай, включително изтичането на информация от разследването, което е нарушение на закона и процесуалните норми. Съществуването на сериозни подозрения за покровителстване на контрабандни мрежи изисква от прокуратурата да се самосезира и да предприеме необходимите стъпки за изясняване на ситуацията и осигуряване на правосъдие. Въпросът не е само за честността на разследването, но и за възстановяването на общественото доверие в институциите, които би трябвало да стоят на страната на закона.