Ръководството на УМБАЛ „Пловдив” излезе с позиция след вътрешна проверка при скандалния случай, в който бе замесен техен медик.  Проверката дойде след сигнала ни, при който наша читателка твърдеше, че е станала обект на обиди и грубо отношение от страна на ортопеда д-р Ангел Славов.  Пловдивчанката твърдеше, че лекарят е заплашил нея и болната й майка, след като е отказал да приеме по спешност жената.

Пловдивски лекар към пациентка: Олигофрени, писна ми от Вас! Искате ли да ви зашлевя? СНИМКАПловдивчанка е възмутена от нечовешкото и арогантно поведение, на което е станала свидетел в спешното отделение

След нейния разказ наш репортер се свързва с д-р Аргир Аргиров – прокурист на УМБАЛ "Пловдив", за да поискаме и неговото становище по случая. След проверката, от болничното заведение заявиха че състоянието на жената не може да се третира като спешен случай. Освен това жертва на непредизвикана вербална агресия е бил именно д-р Ангел Славов.

Ето и пълната позиция на УМБАЛ „Пловдив”:

В своето разяснение д-р Атанас Славов, лекар ординатор в Ортопедо-травматологично отделение в „УМБАЛ-Пловдив“ АД, декларира, че по време на негово нощно дежурство на 14 срещу 15 юни 2018 г. в СПЕШЕН ортопедичен кабинет е пристигнала пациентка, придружена от дъщеря си.

След анамнеза и преглед на пациентката д-р Славов е преценил, че в случая при нея не е налице спешно състояние и е дал указание за по-нататъшно лечение. При вземане на решението той се е ръководил от Закона за здравето, според който „Спешно състояние е остро или внезапно възникнала промяна в здравето на човека, която изисква незабавна медицинска помощ, целяща предотвратяване на смърт или тежки и необратими морфологични и функционални увреждания на жизнено важни органи и системи“.

Самоопределянето като спешен случай сам по себе си не означава такъв. Но по необясними за лекаря причини неговото поведение е отключило вербална агресия от страна на дъщерята на пациентката към него и към пристигналите малко по-късно длъжностни лица от болницата.

Ръководството на лечебното заведение счита, че авторите на материала, изнесли случая, е трябвало първо да се обърнат към нас за изясняване на обстоятелствата, за да не се налага да отговаряме по медиите впоследствие. Има недоказани обвинения, които могат да се тълкуват нееднозначно и от които да произлязат редица негативни последици.

Буди обида и фактът, че без знанието на д-р Славов дъщерята на пациентката е включила мобилно устройство, след което селективно  е предоставила записаните материали, с което е нарушила чл. 32, ал. 2 от Конституцията на Република България: „Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие, освен в предвидените от закона случаи.“

Ширещият се нисък праг на чувствителност в обществото и насаждането на недоверие в системата на здравеопазване води до ситуации като описаните във вашата публикация.