Пловдив е дал франзелата на България и света! Тази приказка – истина разказа за TNS.bg майсторът пекар Георги Лефтеров. Той е председател на браншовата Асоциация на пекарите у нас и участва в осмото издание издание на Пролетния панаир на занаятите. Шатрата му е в групата на сдружение "Храната на Пловдив" точно пред Халите.
„Най-типичния пловдивски хляб е месен с чисти ръце и чисти помисли”, отсича Лефтеров и като всеки майстор подема приказка, докато чупи хрупкави корички и подава топлите парченца за дегустация.
„Даже франзелата е родена в Пловдив! От тук е тръгнала за цяла България и по Балканите. През социализма ноу-хауто е купено от Франция и партията издига специален завод под тепетата за направата на багети, както е името на французкото хлебче, всъщност. Преди откриването на хлебозавода става ясно, че французите дават всичко, ама не и името на тънкото хлебче. Тогава една добре известна партийна активиска от близкото минало ражда идеята специалния нов продукт да бъде кръстен на Франция – франзела. И така до ден днешен всички ядем франзели, а те са тръгнали от Пловдив.”
С хляба са свързни всички важни моменти от битието на българина. С хляб и шарена сол посрещаме и днес за „добре дошли”. Така посрещат и на съседната шатра с български майсторски натурални подправки. Тук Нина Тевекелова разказва приказката за Гюлбюл. „Според преданията гюлбюл е старобългарското име на розмарина. След Освобждението подправката е била неглижирана, защото хората погрешно смятали, че е турска и името им звучало така. А това не е вярно, българските билкари я познавали от древни имена под името гюлбюл”.
Идеята на сдружението е да възроди типичните за Пловдив и региона храни, но в чистия им вид –без консреванти и оцветители, ръчно приготвени от био продукти. Това разказа председателя на на сдружение "Храната на Пловдив" адв. Костадин Шанков. На панаира може да опитате типично пловдивските: Цалапишки бабек, либяховски старец, няколко вида лютеници и подправки плюс месени хлябове.
Идеята за „Храната на Пловдив” се родила преди окол 6 месеца и шеметно се развила. Досега в нея са включени 16 местни фирми, а още 40 са подали заявления за участие.
Първо здраво се захванали с лютеницата. Мажат ти залче и разказват Костадин и Ончо. Тя е по традиционна от над 100 години рецепта от Родопите. Освен натурална, я правят и пикантна. Има лютеница с мед, а вече правят и любимия вкус от детсството по БДС от 1978 година. Най-новата им кулинарна приказка е на основата на лютеницата и представлява разядка с ябълки и канела.
Още приказки от Пловдив и Панаира на занятите може да чуете на Узун чаршия (Малката главна) днес след обяд, когато ще бъде официалното откриване.
TNS.bg