Задкулисието сега е по-голямо. Станахме свидетели как една партия казва едно, а на другия ден прави друго, все едно през нощта се е случило нещо. Това за мен е по-голямо задкулисие. Това каза пред БНТ бившият премиер Пламен Орешарски.
„Не ми се иска да се връщам към 2013 година, когато поех нещата в една тежка ситуация - имаше финансова стегнация и самозапалвания. Това предопредели и първите ни стъпки. Търсихме финансова стабилност, върнахме част от социалните плащания, започнахме амбициозната програма за насърчаване на бизнеса. Имахме остър бежански натиск, което бе допълнително изпитание. Смея да твърдя, че се справихме добре”, каза Орешарски.
Попитан за обещанието, че по време на неговия мандат ще бъдат разкрити 250 000 работни места, той каза: „За 1 година открихме 50 000 работни места. Ако бяхме продължили мандата със същия темп, сигурно щяхме да се доближим до обещаната цифра за 4 години. Икономическите показатели бяха добри и имахме вярва, че ще успеем.”
"Не съм забелязал по-особено влияние на ДПС в МВР по време на моя мандат. Влияние имаха и двете партии, подкрепящи кабинета. Сега видяхме друго. Вътрешният министър ми се струваше доста политически ентусиазиран, а когато вкараш много емоции, обикновено нещата не свършват добре. Така и стана. Вътрешният министър говореше за „Червеи” и нещата не свършиха добре", каза още Орешарски.
"По ирония на съдбата най-непримиримите критици на тройната коалиция, трябваше да направят коалиция, при това с министри от тройната коалиция. В политиката трябва да се правят компромиси. Не съм активен участник в политиката, никога не съм бил", добави Орешарски.
Според него заемът от 16 млрд. е лошо за всички нас, това е презастраховка, прекалено голям е, отсече Орешарски. Той поясни, че 1 млрд. лева, които неговото правителство и срещу които имаше масови протести, е бил краткосрочен заем, за да се узакони решение на предишния финансов министър и да се платят субсидиите на фермерите. "Призовавам критиците към последователност. Дълг се рефинансира с дълг, това е утвърдена практика. Въпросът е в размерите. Сумата е прекалена застраховка, доста щедро парламента подписа чек на правителството без да гледа сумата. Финансовият министър много бързо се съгласи, че 2 млрд не са му потребни, ако беше се вгледал повече в цифрите, можеше още да намали.
"Виждах нарастващо напрежение между двете партии и по време на мандата, разочарованието от евроизборите задълбочи проблемите. След изборите беше все по-трудно да се прокарват каквито и да било реформи", каза предишният премиер.
Той каза, че вижда, че най-атрактивни за медиите все още са въпросът КОЙ и парите на КТБ. "Въпросът КОЙ беше любим и в мандата - назначението на Пеевски беше политическо решение, бях скептичен, но го приех отново като компромис. Колкото до КТБ - банката се развиваше добре, гледано външно. После одита показа, че кредитния портфейл е доста лош, което показва, че е било въпрос на време да се срине. Участвахме активно в опитите за оздравяване, но това съвпадна с изборите и политическите сили не подкрепиха и максимизираха загубите за обществото", каза Орешарски.
TrafficNews.bg