199 депутати решават дали днес да бъде обявено извънредно положение в България. Снощи на извънредно заседание на Министерски съвет беше решено да се внесе предложението, което ако бъде прието, ще се даде възможност за въвеждане на мигновени мерки в борбата срещу разпространение на коронавируса, включително мобилизация на военните и органите на реда.
Предложението е извънредното положение да се въведе за 30 дни.
На базата на 1 400 тествани лица са установени 23 случая, от които само вчера 16, съобщи ръководителят на Оперативния щаб генерал д-р Мутафчийски. Гърция задмина 100 заразени, Румъния ги настига. 4 900 за загиналите, 80 000 са оздравели. Общия брой на заразените е 134 000. Всички страни , в които има зараза, бележат ръст. В Италия заразените са над 15 000, от които 1238 са в критично състояние. Починалите са над 1000. В Испания заразените са 3100, във Франция - 800, САЩ над 1700.
Сблъскваме се с проблеми. Вече не се явяват единични случаи в България, а вече има масово заразяване. Проф. Венцислав Мутафчийски даде пример със семейството от Плевен. Има три гнезда на зараза в страната. "Тук не говорим за изолирана фамилия, а за сериозна ситуация" каза лекарят. Щабът отчита, че има грубо нарушаване на тази карантина. Като пример бе дадено тържество, в което са участвали 24 души, сред които имало пристигнала жена от Италия. От тях вече 11 души са заразени.
"Посланията ни на този етап са неефективни и трябва затягане на мерките", категоричен е лекарят. Лекарите, които ще работят с болните също ще изпаднат в карантина, което ще затрудни процеса. Трябва законови промени, за да може лекари от различни специалности да могат да работят в други отделения.
Има нужда от дихателни апарати. България има повече легла от всички европейски държави с изключение на Германия. Но това не е успокояващо, защото са необходими и реанимационни апарати. Това е проблем, защото производителите не държат такива на склад. 200 броя са закупени вече, но ще бъдат доставени през май.
"Ако досега бяха единични случаи, то практиката показва, че ние сме на прага на експоненциално избухване на епидемията. Не мога да кажа дали това ще е следващата или по-следващата седмица. Ние трябва с всички сили и средства да забавим скоростта на разпространение на инфекцията. При по-бавно протичане на епидемията това ще намали натиска върху здравната система. Можем да увеличим инфекциозните легла до 1400. Но това няма да помогне", обясни Мутафчийски.
Ограничаване на пътуванията.
"Въпреки нашите призиви през уикенда имаше 30 % повече пътуващи на аерогарата. Едва вчера този темп се забави. В света няма доказани ефективни мерки, освен социалното дистанциране. Ние сме свикнали да живее без ограничения, но сега трябва да го приемем и да има ясно разписани правила. Ситуацията се променя всеки час. Това ни очаква" завърши проф. Мутафчийски.
Още от категорията