Отпада изискването за реимунизации срещу жълта треска на хора, пътуващи в държави с риск от заразяване. Това реши правителството днес, като нанесе корекция и в Наредбата за условията и реда за провеждане на граничен здравен контрол. Решението представлява синхронизиране на нормативната уредба с официалните препоръки на Световната здравна организация.

Жълта треска е остро вирусно заболяване, предаващо се чрез ухапване на комари. В момента практиката е ваксината срещу жълта треска да се поставя отново на всеки десет години след първоначалното инжектиране, пише Дарик. Тя се слага, когато български граждани пътуват в рискови държави - основно в Африка и Южна Америка.

Новата препоръка на СЗО обаче е имунизацията срещу заразната болест да се прави само еднократно, с което се изгражда пожизнен имунитет и не се налага реимунизация. Това е разписано в резолюция на Световната здравна асамблея, направената от Експертната група по имунизации към СЗО.

При поставянето на ваксината се издава международен сертификат за ваксинация срещу жълта треска, считано от 10-тия ден от поставянето на ваксина срещу заболяването и този сертификат също вече ще е пожизнен.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg