В първите седмици на новата учебна 2024/25 г. министерството на образованието публикува моделите на националното външно оценяване (НВО) в края на 4., 7. и 10. клас. След като беше премахната диктовката от изпита в края на 4. клас, учениците ще трябва да откриват грешки като това дали се пише “блеснаха” или “блеснъха”, “къштите” или “къщите”, “красив” или “красиф”, пише „24 часа”.

Ето какво ще представляват изпитите на учениците:

  1. клас

Най-голямата промяна в НВО в 4. клас е премахването на диктовката и замяната й с текст за редактиране и откриване на правописни грешки. Според МОН този похват традиционно се използва в обучението в началния етап, като с него ще се разнообразят типовете задачи. Отново ще се постигат целите за проверка на базовата грамотност в областта на правописа, но без да се налага специално техническо осигуряване или четец в извънредна ситуация. От примерния текст за редактиране, даден в модела на изпит по български за 4. клас, се вижда, че учениците ще трябва да съобразят как се пише лунни (или “луни”), лъчи (или “лачи”), нощ (“ношт”), дъждовни (“даждовни”), дървета (“дарвета”), горд (“горт”) и т.н.

Езиковите задачи, които преди бяха свързани с диктовката, остават, като догодина те вече ще са 13 на брой, вместо досегашните 10. С тях ще се проверява владеенето на книжовните норми, които са базови за езиковата култура. Втората част на изпита е литературни задачи (вместо досегашното “Текст за четене с разбиране и тестови задачи към него – с избираем и със свободен отговор”). Те ще проверяват уменията за четене с разбиране и ще са с една повече от м.г. – 11 на брой. Третата част остава същата – речева задача с творчески характер. Тя предполага създаване на кратък текст (от 3 до 7 изречения) с помощта на словесна и/или визуална опора.

Изпитът по математика в края на 4. клас също търпи промени. Тестът отново ще съдържа 25 задачи, но с различен брой от различните типове. Досега децата имаха 18 задачи с избираем отговор, 5 задачи с кратък свободен отговор, 1 задача с разширен свободен отговор и 1 текстова задача с 3 разширени свободни отговори (с три подусловия). През 2024/25 г. задачите с избираем отговор се намаляват до 16, задачи с кратък свободен отговор – до 4, задачите с разширен свободен отговор се увеличават от 1 на 4 бр., а задачата с разширен свободен отговор, съдържаща три подусловия остава една.

Времето за решаване на двата теста си остава 60 минути, а за учениците със специални образователни потребности – до 30 минути над определеното време. Максималният брой точки е 100 т.

  1. клас

В изпитите за 7. клас не се задава нищо ново. От МОН са заявявали единствено ангажимент да увеличават практическите задачи, измерващи уменията на учениците, а не наизустените от тях знания. По български език задачите остават същия брой – 18 с избираем отговор между четири подусловия, от които само един е правилен, 6 задачи с кратък свободен отговор, 1 задача с разширен свободен отговор и 1 задача за създаване на текст.

Задача с кратък свободен отговор е например учениците да прочетат дадено изречение и да преобразуват обособената част в подчинено изречение, като запазят смисъла, и запишат само подчиненото изречение в листа за отговори.

По математика задачите за седмокласниците също няма да се променят. Те пак ще имат 20 задачи, които са със структуриран отговор с четири възможности за отговор, от които само един е правилен, и 3 задачи със свободен отговор, в който учениците трябва да опишат и да аргументират изпълнението на определена математическа задача с аналитико-синтетичен характер.

Първата част и на двата изпита ще е 75 мин., а втората част – 90 минути. По математика те отново ще могат да ползват лист с формули. Максималният брой точки остава 100.

  1. клас

Без изненади ще са и изпитите по български и по математика и за десетокласниците, които ще са по 90 минути. Тестът по български език пак ще се състои от общо 21 задачи – 13 задачи с избираем отговор, 5 задачи с кратък свободен отговор, 1 задача за редактиране, 1 задача с разширен свободен отговор (формулиране на теза или на антитеза), и 1 задача за създаване на текст (резюме, заявление или CV).

По математика задачите също остават 17 на брой – 15 ще са с избираем отговор, с четири възможни отговора, от които един е правилният, и 2 задачи с разширен свободен отговор, за решаването на които ученикът представя в писмен вид необходимите обосновки. Посочените примерни задачи са тези, които се паднаха на НВО през 2024 г.