Случай на листериоза е открит у нас през изминалата седмица, съобщиха от Националния център по обществено здраве и анализи. От началото на годината това е втори пациент, който е хоспитализиран с тази диагнози.
Листериозата е инфекциозно заболяване с разнообразни клинични симптоми, които зависят от възрастта на заразения. Причинява се от бактерията Листерия моноцитогенес. Резервоар и източник на инфекцията са много диви и домашни животни, както и гризачи. Листериите се отделят с млякото, урината, околоплодните води на заразените животни.
Бактериите са много устойчиви и дълго време се съхраняват в почвата и при ниски температури. Може да останат жизнеспособни и в продукти, които се съхраняват в хладилник . Заразяването на човека става най-често при консумация на заразени хранителни продукти - несварено мляко от заразено животни, пресни сирена и кашкавали. Възможно е заразяване и при консумация на недобре измити плодове и зеленчуци.
Най-застрашени са хората с имуносупресия - бременни жени, новородени деца, пациенти с трансплантирани органи, захарен диабет, цироза, онкологични заболявания и др. Инкубационният период е между 4-45 дни. Заболяването започва с повишаване на температурата. Част от болните развиват ангина и се уголемяват шийните лимфни възли.
При по-възрастни болни, които имат пряк контакт с животни, може да се развие конюктивит, който протича тежко. Най-опасна е септичната форма, при която са засегнати различни органи и системи, включително нервната система - развива се менингит, енцефалит или абсцес на мозъка.
Листериозата при бременни жени най-често протича без характерни симптоми и се доказва само с изследвания. Листериоза при новородени зависи от периода на заразяване - тежки случаи се наблюдават при заразяване преди раждането или около него - наблюдава се тежко протичане, често такива деца загиват.
Лекарите препоръчват да не се консумира непреварено мляко, меки и неузрели сирена, неузрял кашкавал. Това важи особено за бременните жени и хора с имуносупресия.
Още от категорията
Предлагат поскъпване на цигарите със 70-80 стотинки на година