Центърът за настаняване на бежанци в Харманли е временна спирка за хилядите прииждащи чужденци. Техният поглед е насочен на Запад – нямат желание да работят у нас, сами учат немски, а получат ли статут заминават веднага.

Напоследък пристигат доста млади момчета, бягащи от желанието на ислямистите да ги превърнат във войници.

В центъра за бежанци в Харманли са настанени около 1800 емигранти, главно от Сирия. Обстановката е спокойна, хората чакат своя статут и в общи линии вече са напълно запознати с процедурите и с това кога ще получат такъв.

„Най-важното нещо е информацията – имат ли информация, както всеки човек, са спокойни“, разказа за БГНЕС директорът на центъра полк. Марко Петров.

В Центъра е създадена нова столова, в която може да се готви храна за около 4000 души, както и модерно перално отделение. Предстои инсталиране на видеонаблюдение и нова електропреносна мрежа, а също така подобряване на инфраструктурата и уличното осветление.

В момента сградите се отопляват на ток, което е много скъпо и поради тази причина се очаква скоро да се сложи парно.

„Бежанската вълна не е спряла, хора идват постоянно. Вчера сутринта на портала бяха дошли 28 души, докарани директно до тук от каналджии“, разказа директорът на центъра.

Той обясни, че в такива случаи хората първо се предават на полицията, след това в Дирекция „Миграция“ и чак тогава се връщат в лагера.

„Имаме постоянно идващи от ГКПП „Капитан Андреево“, каза той, като по думите му 95% от идващите са кюрди от Сирия. Има хора от Пакистан, Афганистан, Ирак, Мароко или общо от около 8 държави.

В по-голямата си част съществуващите конфликти в центъра са на битова основа – кражби на пари и ценности или разправии за жени.

Такъв конфликт е имало преди една седмица – двама афганистанци с четирима сирийци, сред тях има и едно момиче, сядат да вечерят в ресторант в града.

На един от сирийците му се струва, че афганистанецът заглежда момичето, стига се до скандал и група сирийци отиват да отмъщават.

„Взехме мерки и всеки си получи наказанието с изключение на тези, които избягаха. Чакаме ги да се върнат с наведени глави. Виновните са събрали пари и в момента започва възстановяване на щетите, които са на стойност около 700 лева“, поясни директорът.

В центъра на Харманли се отделя голямо внимание на свободното време на бежанците, като са създадени 7 фолклорни групи – на Палестина, Сирия, кюрдите от Сирия, Афганистан, Ирак и други. Има няколко групи по рисуване и по пеене, както и училище, където две групи се обучават на български език.

Бежанците сами са си направили курс по немски език чрез интернет и се самообучават, като следват и плановете за обучение в Сирия, за да не изостават децата им.

TrafficNews.bg