От днес започва свещеният мюсюлмански месец Рамазан байрам. През този месец всички, които спазват ритуала ще се въздържат от вода и храна от ранни зори до залез.

Мюсюлманският празничен календар е изграден върху лунния годишен цикъл. Всяка следваща година празниците променят своето настъпване с 11 дни напред, а честването им не е фиксирано с точна дата или сезон. Централно място в тази система заемат едномесечният пост и двата байрама – Рамазан и Курбан, припоня БГНЕС.

По време на празника "Рамазан Байрам" денят започва с тържествени молитви, ядат се сладкиши и се раздават на близки, роднини и съседи. С този празник завършва месец Рамазан (Рамадан), през който мюсюлманите стават преди изгрев слънце, закусват и до залез слънце не се хранят и не поемат течности, включително и вода, пази се "оруч".

Въздържанието се налага от религията, за да може всеки мюсюлманин да се доближи до състоянието на бедните, гладните и страдащите хора. Рамазан е месец на опрощението, покаянието и милосърдието. Поверието разказва, че именно в свещения месец Рамазан Мохамед е получил от Аллах свещените писания на Корана чрез главния ангел Джебраил.

По време на постите вярващите трябва да изпълнят 33 рекята намаз (молитви), а всяка вечер се организират благотворителни вечери "ифтар" за бедните.

Мюсюлманската общност ще отбележи настъпването на Рамазана с редица мероприятия в страната.

Президентът Росен Плевнелиев пък ще бъде домакин на тържествената вечеря ифтар, която ще започне в 21 часа в Националния исторически музей.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg