На кръгла маса представители на бранша изложиха проблемите си и си поставиха за цел да започнат диалог в общността с преподаватели в училища, директори на професионални гимназии, преподаватели в центрове за професионално образование и обучение. Идеята на Асоциацията е да има по-добра регулация и яснота за обученията в центровете за професионално образование и обучение. Оттам настояват и бизнесът да кореспондира с професионалното образование в гимназиите.

"Много гимназии просто нямат това обучение, което имаше преди и при положение, че професията е толкова желана и търсена, според мен не е добре застъпена в професионалното средно образование. Да има т.нар. трансфер на кредити, което някой човек, който е учил, след това да може да надгражда своите знания и това в момента в България не съществува като практика, т.е. не е внедрено в системата на образование. Повечето европейски страни работят по този начин, те имат въведени системи за трансфер на кредити, което дава яснота кой какво учи, колко е учил и т.н., така че да може да награди своите знания и умения и да порасне в професията, за да има правата да изпълнява определени дейности, процедури и т.н., обяви Татяна Викторова, която е член на УС на Асоциацията на козметиците в България.

От МОН вече работят по проект "Модернизиране на професионалното образование и обучение" по програма "Образование".

"Имаме секторен съвет за уменията, който включва всички членове на тази асоциацията на козметиците и на който ние в момента ще разчитаме да подготви такова учебно съдържание за козметиците, което да отговаря на новите неща, които се иска от пазара на труда. С модернизирането на професионалното образование и обучението освен съдържанието сме готови да подготвим и бъдещите учители по козметика, да адаптираме и актуализираме знанията на тези, които до момента работят по малко по-остарели материали, ще се създаде дигитално съдържание, което се предвижда да бъде качено в платформа и не на последно място - имаме голяма информационна кампания за всички новости, които ще се случат в професионалното образование и обучение, обясни гл. експерт дирекция "Професионално образование и обучение" към МОН Весела Караянева за БНТ.

По данни на МОН в България в момента се обучават около 440 ученици.