"Още къщи в кърджалийското с. Сипей могат да бъдат засегнати от свлачището, ако не бъдат взети спешни мерки", обяви доц. Стефчо Стойнев от Минногеоложкия университет.
По искане на община Кърджали той и негови колеги направиха оглед на 10 свлачища в района. Според доц. Стойнев застрашени от движещите се земни пластове са 15- 16 къщи в южната част на Сипей, където свлачището предстои да се активицира.
По преценка на специалистите решението е спешно изграждане на дренажна система, която да отведе високите подпочвени води в района. Свлачището в Сипей на този етап е обхванало около 14 декара и продължава да е активно.
Много по-голямо е движението на земните пластове в друго засегнато село - Енчец. Там през цялото село преминава пукнатина, чиято дълбочина е поне 20 метра.
Според доц. Стойнев плъзгателната повърхнина в района е много голяма, а движенията на този етап са бавни. Специалистът смята, че свлачището в Енчец много трудно би могло да бъде овладяно, а препоръката е да се изгради мониторингова система за наблюдение. Спешно обаче трябва да се вземат мерки за укрепване на земните пластове в района на пътя, водещ към селото.
"Свлачището в Енчец няма връзка с намиращия се наблизо яз. "Кърджали", беше категоричен доц. Стойнев. Той допълни, че стената на водоема, който се намира над Кърджали, е сигурна и непрекъснато е под наблюдение.
"Екипът, който направи оглед на свлачищата, ще бъде готов с доклада си след празниците", заяви кметът на община Кърджали Хасан Азис.
Той е поискал среща с премиера Бойко Борисов, за да го запознае с констатациите на специалистите и да поиска спешна намеса на държавата за разрешаването на проблема.
TrafficNews.bg