Лютото жило на осите изисква лекарска помощ, съветват лекари от УМБАЛ "Св. Георги. Когато насекомите се раздразнят, те жилят, показват анализите на експерти. Оказва се, че в Пловдив зачестяват случаите на хора, ужилени от оса и потърсили лекарска помощ.
Счита се, че пролетта е сезонът на алергиите. Лятото обаче също крие своите рискове - с прекарването дълго време на открито, с преместването от града в селото, почивките на море или планина. Това означава, че в никакъв случай не трябва да забравяме за вероятността от алергии.
Ето и какво казва в интервю д-р Силвия Новакова, алерголог в диагностично-консултативен кабинет в УМБАЛ "Свети Георги":
- Д-р Новакова, кои са типичните летни алергии, от които се оплакват сега хората?
- През лятото все още е висока концентрацията на полените. Някои от тях, например плесените, сега тепърва започват да се увеличават. Това означава, че хората с поленова алергия, предизвикана от този тип, точно по това врегле имат оплаквания. Трябва да се има предвид, че по високите планински места, в които често пребиваваме през лятото, цъфтежьт започва по-късно. Там има и много плевели.
Полени, които са прецъфтели вече в града, се срещат във високите места. Така че хората с поленова алергия, протичаща с алергична хрема и поленова астма, трябва да бъдат особено внимателни. Има един особен вид плесен, който се нарича алтернария. Пикът му е именно през Юли-Авryст. Оплакванията са както от носа, така и от дихателната система. Така че състоянието на алергичните към тази плесен може много сериозно да се влоши.
- С ухапванията от насекоми как да се справим?
- Ухапванията от насекоми са много опасни, защото могат да бъдат животозастрашаващи. Особено ако са от оси и пчели. Възможно е ухапването да протече само с оток, зачервяване и подуване. Но би могло да се получи и изключително тежка реакция. Никой не е застрахован - нито онези, които многократно са хапани от пчели и оси, нито хората, при които се случва за първи път.
Особено ако има друг вид алергия. Тоест организмът е склонен към такава реакция. Тогава вниманието трябва да е повишено. Важно е да се знае. че макар човек да може да отреагира с нещо, което има подръка, е препоръчително да се потърси медицинска помощ.
Инак ухапванията от различни насекоми тормозят почти всички. Трябва да се има предвид, че те дават по-често токсични прояви, затова могат да бъдат много тежки и мъчителни.
А топлината допълнително прави реакцията по-силна. Тя води до разширяване на кръвоносните съдове и токсините от насекомите бързо навлизат в организма. Затова е препоръчително охлаждане, тъй като локализира реакцията само на мястото на ухапване. Добре действа и противоалергичен препарат. Той няма да промени хода, но ще потисне неприятното усещане и ще облекчи състоянието.
- Често ли се среща слънчевата алергия?
- Слънцето, което ни радва толкова много, е друга провокация. Най-честите алергии, свързани с него, са фотодерматитите. Това е състояние, което се среща по-често при жени, тотодерматитът е особена реакция на кожата, която протича с плаки, мехурчета или сърбящи обриви. Особеното е, че те се появяват около 24 часа след началното излагане на слънце. А не непосредствено.
Това е една от реакциите, свързана със слънчевите лъчи, която трябва да се има предвид. Обикновено започва в края на пролетта и продължава през цялото лято.
По-рядко се среща т.нар. соларна уртикария. При нея възникват обриви непосредствено с излагането на слънце. Може да протече много тежко и да засегне не само кожата, но и лигавиците.
Една от характерните прояви на алергична реакция е фототоксична реакция. Това е комбинация от прилагане на определени медикаменти плюс слънце. Тези медикаменти са същите, които се пият и през зимата, но тогава не създават проблеми.
- Какви са тези медикаменти?
- Например АС инхибиторите, една от най-често използваните групи лекарства при хора с хипертония, нестероидните противовъзпалителни-използватсе при главоболие,ставни болки и при някои антибиотици, които са в състава на определени кремове, някои контрацептиви, някои от витамините. Така че приемът им през лятото, когато има слънце, трябва да бъде много прецизиран.
Друг вид комбинация, водеща до фотодерматит, са псоралените. Те се намират в част от растенията. Например целина, моркови. Хора, които имат контакт с тях, след като се изложат на слънце, могат да получат фотодерматит.
- Какво е лечението?
- Фотозащитата има изключително голямо значение. Тя трябва да се спазва от хора с алергични реакции. Препоръчва се и прием на някои противоалергични медикаменти, които облекчават състоянието.
- Имама ли алергия от плодове, например праскови?
- В повечето случаи става въпрос за реакция, където има дразнение от плода - около устата примерно. От домати също се получава. Но това не е алергична реакция и с едно измиване нещата бързо преминават. Но! Когато има съмнение за хранителна алергия, трябва да се направи изследване.
Защото ако действително е алергия, сезонът няма никакво значение. Тя ще се проявява всеки път, когато има контакт.
TrafficNews.bg