
Хората с увреждания да имат право на денонощно безплатно паркиране върху специално определено и сигнализирано за тази цел място до сградата по настоящия или постоянния им адрес.
Това предвижда проект на Проект на Наредба за специалните условия за движение, спиране, паркиране и престой на пътни превозни средства, управлявани от хора с увреждания или превозващи хора с увреждания, качена за обществено обсъждане.
Това право ще важи за хора с трайни увреждания, които не могат да се придвижват без използването на инвалидна количка, ортопедични апарати, извършено протезиране на горни/долни крайници, не са в състояние да заемат изправено положение на тялото без използването на посочените медицински изделия, и не притежават гараж или паркомясто в и до сградата по настоящия или постоянния си адрес.
Местата за паркиране трябва да са разположени в непосредствена близост и да са с възможно най-добър достъп до входовете и подходите към тях и да се определят и обозначават с пътен знак Д21.
Това трябва да направи съответно общината собственика или ползвателя на паркинга.
Кметовете ще издават карта за паркиране на местата, определени за хора с трайни увреждания.
За целта човекът с увреждане трябва да подаде заявление до кмета на общината по постоянен или настоящ адрес. Когато лицето с увреждане е непълнолетно, заявлението се подава от законния му представител.
Непосредствено след паркиране картата трябва да се постави в долния ляв ъгъл на предното стъкло от вътрешната страна на автомобила, така че лицевата й част да се вижда изцяло.
Картата ще е валидна само когато притежателят ѝ е водач на пътното превозно средство или е пътник в него или когато превозното средство е спряно за изчакване на лицето – притежател на картата. Всяка община създава и поддържа база данни на издадените карти, пише още в наредбата.
Още от категорията

70% от абитуриентите записват висше образование, две трети съчетават ученето с работа

Потребителската кошница поскъпва с 9 лв. за година
