Експериментална пешеходна пътека се появи на ул. „Арх. Камен Петков“ до едноименната Професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия. Използвана е нова технология, като първоначално върху паважа са нанесени два различни вида грунд, а отгоре са положени термопластични знаци.
„Целта ни е да имаме трайно отбелязана пешеходна пътека, която да е видима не само със задължително поставените по наредба знаци, а и със самата си визия върху пътното платно. Поредният ни опит за дълготрайни пешеходни пътеки върху паважните улици е продължение на мерките за опазване живота и здравето на всички жители и гости на Пловдив, и най-вече на децата“, коментира директорът на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Борислав Кръстев.
Ако новата технология даде очаквания резултат, това ще направи възможно по-бързо да се постави маркировката за пешеходни пътеки по паважните улици, която да допълни обозначаването им с пътни знаци.
Като успешен е регистриран опитът с направената преди около година първа пешеходна пътека от бетонни ивици на ул. „Богомил“ до училище „Васил Левски“, на която тези дни предстои освежаване. Заедно с район „Централен“ в момента се оформят още две такива пешеходни пътеки – на ул. „Преслав“ до площад „22 септември“ /Гроздовия пазар/ и до пощата на бул. „Пещерско шосе“.
Според изготвения в „Организация и контрол на транспорта“ разчет до 15 септември пътната маркировка във всички райони на града трябва да се обнови.
Досега тя е изпълнена в „Централен“, „Западен“ и частично в „Източен“, предстои работа на пълни обороти в „Тракия“ и „Северен“. Всекидневно екипи на предприятието подават информация за качеството на свършената работа. При констатирани дефекти изпълнителите се връщат да ги отстраняват. Пътното маркиране в район "Южен" е поверено изцяло на специализирано звено към ОП „Чистота“.
Преди първия учебен ден около всички училища и детски заведения се подновяват осветлението и пътните знаци.
Съгласно действащата нормативна уредба е достатъчно пешеходната пътека да бъде сигнализирана и само със знаци – предупредителен знак А18 и Д17 „Пешеходна пътека“. Допълнително около учебните заведения са поставени знаци за ограничение на скоростта до 30 км/ч и „Внимание, деца!“, които да подскажат на водача на МПС и заострят вниманието му, че трябва да се движи с по-ниска скорост, като се съобразява с пътната обстановка и дава предимство на пешеходците.
"Според Закона за движение по пътищата пешеходни пътеки са и всички продължения на тротоарите върху пътното платно, независимо дали са обособени по съответния начин или не“, допълни Кръстев.
Още от категорията
Съпругата на Данаил Веселинов: Докато не стъпи на българска земя, не смея да се радвам