Да се увеличи учебната година поне с една седмица, необходим е такъв диалог с родители, учители и обществеността. Това обяви министърът на образованието проф. Галин Цоков. вариантите били три - да започне със седмица по-рано, да свърши по-късно или да започва стъпаловидно за различните випуски. В момента например спортните училища започват на 1 септември.
Повод да се заговори отново за увеличаване на учебното време беше спорът дали 3 януари да е учебен или не.
"Следихме обстановката в страната. 45% от училищата вече бяха във ваканция на 3 януари. Решението не беше лесно, но нямаше да има ефективен учебен процес, ако е различно в различните населени места", обясни проф. Цоков. Той беше категоричен, че дебат по въпроса с увеличаването на учебната година със сигурност трябва да започне. Такъв впрочем се заражда през няколко години.
Още през 2022 г. тогавашният министър на образованието акад. Николай ?Денков предложи удължаване на учената година за учениците от 1-и до 6-и клас с 3 седмици. И тогава нямаше решение за промяната, защото трябвало да се обсъди внимателно и със съгласието на социалните партньори.
Нашите деца учат една календарна година по-малка от другите, обясни тогава акад. Денков, който обеща да говори с финансовото министерство, защото увеличаване на дните в училище изисква и допълнителни средства за учителите.
Според много родители и учители обаче началото на учебната година трябва да остане 15 септември - традиция в българската образователна система.
Още от категорията
Без много слънце, но с температури до 13 градуса в Пловдив