Пловдивският университет обяви трето класиране днес. Срокът за записване на приетите по него е от 25 до 27 юли включително.

Местата по държавна поръчка в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ след второ класиране са запълнени до 81.83%, което съответства на 615 нови студенти, 537 от тях по държавна поръчка, а останалите 78 – в платена форма, записани в рамките на 3 дни – от 18 до 20 юли, съобщи зам.-ректорът доц. д-р Мария Стоянова. Така общият брой на записаните до момента нови студенти след първо и второ класиране става 2657 души по държавна поръчка и 170 за платено обучение.

Процентът е сходен с миналогодишния, когато към този етап от класиранията бяха запълнени почти 86% от местата по държавна поръчка. От висшето училище припомнят, че тези резултати са значително по-високи спрямо 2016 г., когато след второ класиране са били записани 73% от бъдещите първокурсници.

Към момента в редовна форма на обучение изцяло са запълнени местата в направленията от област висше образование „Химически науки“, при техническите науки – „Машинно инженерство“ и „Биотехнологии“, и „Изобразително изкуство“.

С единични места и съответно с над 80 на сто заетост в направление „социални, стопански и правни науки“ са „Психология“ – 93,75%, „Право“ – 93,08%, „Икономика“ – 90,91%, „Социология, антропология и науки за културата“ – 88,24%. В редовна форма на хуманитарните науки тази година с най-много заети места е „Филология“ – 90,72%, следвана от „История и антропология“ – 71,79%. При педагогическите науки изпълнението на акредитирания държавен прием след второ класиране е до 86,28% за „Педагогика“ и до 77,54% за „педгогика на обучението по...“.

За „Природни науки, математика и информатика“ освен безспорния лидер тази година – химическите науки (средно 94,57% е запълването на местата при общият брой нови студенти – и в редовна, и в задочна форма), има и традиционно голям процент на записаните в специалностите от професионалните направления „Информатика и компютърни науки“ – 88,06%, и „Биологически науки“ – 75,56%. В направление от област висше образование „Технически науки“ почти 80 на сто са заетите места и в „Комуникационна и компютърна техника“ – 79,14%.

Запълнени са 92,86% от местата в направление „Музикално и танцово изкуство“.

В задочна форма на обучение тенденцията е малко по-различна. Там изцяло са заети местата в направления „Администрация и управление“ и „Икономика“. В „Психология“ – задочно са заети 96 на сто от акредитираните бройки, до 90% са записаните студенти в „Педагогика“ и „Право“. Достигнала е 82,86% заетостта на бройките в „Информатика и компютърни науки“, а във „Филология“ и „Педагогика на обучението по...“ – съответно 78% и 76,92%.

Без съществена промяна от предишното класиране остава запълването на местата при „Физически науки“ (30%), „Математика“ (30%) и „Теология“(20%). Като при първите две направления тенденцията е национална и плашеща вече повече от 10 години. Намалелият интерес към „Теология“ е наистина изненадващ, макар че и малкото приети кандидати тази година са пълни отличници, подобно на всички останали възпитаници на специалността от предишни години.

Очакванията са след трето класиране да се запълни над 95 % от държавния прием на висшето училище, сподели зам.-ректорът доц. д-р Мария Стоянова.

Тя припомни, че за специалността „Актьорство за драматичен театър“ от област „Театрално и филмово изкуство“ изпитите по дългогодишна традиция на ПУ „Паисий Хилендарски“ ще се проведат през септември в три кръга, в три последователни дни. Тази година определените дати са 10, 11 и 12 септември.

Общият брой на кандидат-студентите, подали документи в ПУ „Паисий Хилендарски“, вече е 5420, което е с 582 повече от миналата година. Кандидатстващите само с оценка от държавен зрелостен изпит са 2641. На изпитите от предварителната сесия през юни се явиха 1780 кандидати. От тях 231 получиха отлични оценки – 5,50 и по-високи, като този резултат им дава възможност да се запишат като студенти на Пловдивския университет в избраната от тях специалност.

Паралелно с трето класиране ПУ „Паисий Хилендарски“ обявява и допълнителен прием за определени специалности, като възможностите за кандидастване и класиране са публикувани на сайта на висшето училище.