Здравните услуги, които ще се покриват от НЗОК, вече ще са разделени в два пакета - основен и допълнителен.

Това решиха депутатите с приети на второ четене промени в Закона за здравното осигуряване.

Основният и допълнителният пакет ще се определят с наредба на министъра на здравеопазването. Наредбата ще може да се актуализира веднъж годишно, в срок до 31 октомври на съответната година.

От "БСП лява България" заявиха, че не подкрепят това разделяне. Мая Манолова предложи наредбата да се определя не от министъра на здравеопазването, а от Министерския съвет. По думите й премиерът се предоверявал на министъра.

Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт заяви, че именно министърът на здравеопазването трябва да определя наредбата, за да носи отговорност.

Според приети текстове за деца до 18-годишна възраст, студенти, затворници, бежанци, държавни служители, на които и досега държавата е поемала част от здравните вноски, осигурителната вноска се внася в размера, определен със закона за бюджета на НЗОК за съответната година, върху 55 на сто от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица от 1 януари 2016 година. Промяната предвижда всяка следваща година този процент да се увеличава с 5% до достигане на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица.

Депутатите гласуваха текстове, според които осигурените лица ще имат право да подават жалби пред директора на съответната РЗОК, когато не са удовлетворени от медицинските дейности, свързани с оказаната медицинска помощ.

Директорът на съответната Районна здравноосигурителна каса (РЗОК) ще прекратява договорите с лечебните заведения при системна неудовлетвореност на пациентите от оказаната медицинска помощ, записаха окончателно депутатите с промени в Закона за здравното осигуряване. Срещу текста възразиха от левицата, Мая Манолова видя възможност за умишлен фалит на болници и за последваща приватизация.

Преди РЗОК да прекрати договора заради системно недоволство на пациентите, ще бъде направена оценка на критериите за качество на медицинската помощ, регламентирани в НРД, и установяване на нарушаването им.

Отношения между касата и лечебните заведения ще се прекратяват и при системно пренебрегване на критериите за качество на медицинската помощ, регламентирани в НРД.

Директорът на РЗОК не може да сключва договори, съответно допълнителни споразумения, с лечебни заведения, които не са подали заявления в регламентираните от закона срокове, а предметът на договорите и допълнителните споразумения, сключени с РЗОК, не може да се разширява.

Депутатите отмениха възможността в много редки случаи, когато се налага, и при писмена обосновка на пациенти да бъдат отпускани лекарства, напълно или частично заплащани от касата.

Здравноосигурителните права на гражданите, които сами се осигуряват, се прекъсват, в случай че не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период 60 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ решиха още депутатите. Досега този срок беше 36 месеца. Предложението на вносителите от Министерския съвет беше да няма изобщо срок. От левицата предложиха срокът да остане 36 месеца, а парламентарната комисия по здравеопазване предложи той да бъде 60 месеца.

Ще бъде създаден регистър на специалистите, работещи в лечебни заведения в изпълнение на договори с НЗОК, с имената и професионалните им данни; придобита специалност, договорите с НЗОК, в изпълнение на които работят; вид медицинска помощ, оказвана в изпълнение на съответния договор; брой договори, по които работят. Приеха се и регламенти за контролната дейност на Здравната каса.

Още новини ТУК

TrafficNews.bg