Проект на наредба на Министерството на здравеопазването предвижда в здравните кабинети в училищата и детските градини да бъдат сменени част от задължителните лекарства за спешния шкаф. Според проекта, един медик ще отговаря за максимум 2000 ученици, съобщава бнт. Знае ли се обаче какъв процент от училищата у нас имат действащи здравни кабинети и какви специалисти работят в тях?
Едно от главните задължения на здравните кабинети в училище е да оказват първа помощ до пристигането на линейка. Ето защо наредбата допълва медикаментите в спешния шкаф и те ще са сортирани по терапевтични групи. Освен това, за децата, страдащи от хронични заболявания, може да се осигурят и други лекарства, ако това е упоменато от личния им лекар.
В основно училище „Кочо Честименски“ е един от най-добре оборудваните здравни кабинети в Пловдив. Една медицинска сестра отговаря за 450 деца. Според промените спешния им шкаф трябва да бъде зареден с медикаменти при спешни алергични състояния, както и с психотропно въздействие.
Елена Налбантова, директор на Основно училище „Кочо Честименски“: “Диазепамът, това е лекарство, което се дава със зелена рецепта. Не може с лека ръка ние да кажем, че във всеки кабинет медицински трябва да има такъв род лекарства. Друго, което ме притеснява е, че в крайна сметка медицинското лице е на 8-часов работен ден, но училището не е на 8.”
Според новите правила медицинското лице трябва да е наясно както с профилактиката, така и с хроничните заболявания, затова ще са необходими обучения. Предвидено е цялото оборудването да бъде обновено с нова апаратура.
Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование” при КТ „Подкрепа”: “Нещо, което е чудесно, но засега сме го виждали като практика в елитните частни училища в Европа, дори в държавните там не можем да видим кабинети на това ниво, което се залага в сегашната проектонаредба за изискване към здравните кабинети.”
Синдикалистите препоръчват пълна диагностика на всички здравни кабинети и обръщат внимание, че съдбата на децата със специални образователни потребности, които имат психични заболявания, не е засегната в променените наредба и закони.
Завършваме с още един момент от наредбата, който до известна степен притеснява училищните директори. Набавянето на медикаментите остава задължение на общините, но от синдикат Образование напомнят, че е имало случаи,в които се налага директорите да отделят средства, което неиминуемо ще се отрази на разходите на училището.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Сигнал за бомба в НДК