Формирането на нова коалиция, която да спечели президентските избори. Тази цел постави пред АБВ лидерът Георги Първанов в словото си по време на Втората национална конференция на партията, която се провежда в зала 3 на НДК в този момент, съобщава 24 часа.
АБВ трябва да се върне към изначалната си мисия да е алтернатива на българската политика. Без претенции за монопол и уникалност, обяви Първанов.
Вярвам, че след 8 май диалогът в лявото ще бъде рестартиран, каза лидерът на АБВ, препращайки към конгреса на БСП и избора на новия лидер Корнелия Нинова. И, отново без да споменава имена, разкритикува изказването на предшественика й Михаил Миков с призив левите хора да се презаписват в БСП, като определи и като "сектанство" политиката на затваряне на соцпартията с цел връщане към лявата идентификация.
Но диалогът в лявото няма да ни отклони от търсенето и реализацията на коалиционна формула в центъра, категоричен бе лидерът на АБВ. "Излязло ми е име на архитект на коалициите и няма да губя време в оспорване на това твърдение. Но не страдам от особена самоцелна любов към коалициионните управлeния. Предпочитам еднопартийното, защото тогава получаваш възможността да реализираш платформата, за която гражданите са те избрали", каза лидерът на АБВ. Но допълни, че в днешно време, при толкова много партии, търсенето на по-широка тактическа коалиция е обоснована необходимост. По-важното е, че тази коалиция изразява стремежа и желанието ни да налагаме нов модел на управление - не силов, а интеграционен, обясни той.
Днес проблемът не е в това някой да не ни открадне идеите, а как да приобщим към идеите си. Защото силата и влиянието на коалицията не се измера с механичния сбор на партиите, обясни Първанов. И допълни, че силата и влиянието на една партия се измерва по-силно в коалицията.
Лидерът постави задачата АБВ да е притегателен център за създаване на нова коалиция, но без амбиция за лидерство. Държим на равноправните отношения, политическото високомерие не е болест на АБВ, категоричен бе той. И обясни, че на този етап не може да се гради идеологически хомогенна коалиция. Битката не е между идеологии, а за професионализъм и морал, за отговорност в управлението, допълни Първанов.
Той дори поиска създаването на своеобразен парламентарен политически съюз. Правилникът не го позволява, но кой може да спре ефективното партньорство за законодателни инициативи. Да дадем ход и на мащабна политическа инициатива още този парламентарен сезон - за настойчиво поставяне на важните проблеми като демографската криза и други, призова Първанов.
Следващата стъпка на този съюз било издигането на силни кандидати за президент и вицепрезидент. Въпросът за формирането на единна коалиция е ключов за спечелването на президентските избори наесен. Нужно ни е не временно обединение, а нов стратегически коалиционен проект, отсече лидерът на АБВ.
Първанов постави задача със спечелването на изборите наесен новата коалиция да се изправи срещу модела ГЕРБ в президентската институция и назначаването на държавния глава от една партия. И обясни, че еднополюсният модел в политиката е вреден. Нужен бил не трети полюс, а трети път - за родолюбива политика, алтернатива на сегашната безпътица.
Първанов очерта как трябва да изглежда новият президент: Да бъде коректив на правителството, но не и да провокира война с институциите. Да прави външна политика с характер и с отговорност за националните интереси. Да утвърди България като незаобиколим фактор в ЕС при решаването на важни въпроси. Да възстанови добрите отношения с Русия и съдейства за възстановяване на енергийните проекти. Да възстанови ролята на България на Балканите. Да е добър главнокомандващ. Да е социално ангажиран и др.
Може на първия тур да сме втори, но на втория ще сме първи, заключи Първанов, правейки аналогия със собственото си избиране за държавен глава през 2001 г. Победата ще отвори пътя за цялостна дълбока промяна на политическия модел в България, категоричен бе той.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Изстреляха първия български спътник „Балкан-1" ВИДЕО