САЩ разположиха батальон от 550 военни в Ново село при операция за ротация. Това става ясно от съобщение на американското посолство в София.
"Тази сутрин Сухопътните сили на Съединените щати извършиха планираната смяна на командването в полигона „Ново село" (NSTA). Като част от планираната смяна 4-ти батальон, 6-ти пехотен полк, 3-та бойна бригадна група, 1-ва бронетанкова дивизия, замениха напускащите 1-ви батальон, 8-ми пехотен полк, 3-та бойна бригадна група, 4-та пехотна дивизия. Постъпващият батальон ще включва 550 военнослужещи заедно с поддържаща техника", написаха от мисията..
Временно изпълняващият длъжността зам.-ръководител на Посолството на САЩ Арън Коуп и бригаден ген. Маргарит Михайлов, командир на българската 61-ва Стрямска механизирана бригада, са били на церемонията по смяната на командването в NSTA.
„Продължаващото разполагане на американски батальон в Ново село е мощна демонстрация на непоколебимата ангажираност на Америка към нашия съюзник в НАТО България. Това е и конкретен пример за това как членството в Алианса подобрява собствените способности, сигурността и националния суверенитет на България. Ние оставаме ангажирани да работим заедно с нашите български партньори за гарантиране на сигурността на Черно море и източния фланг на НАТО в този критичен момент. От името на посланик Мертен благодаря на българските въоръжени сили за подкрепата им за тези многостранни усилия за увеличаване на способностите и оперативната съвместимост на НАТО", е цитиран да казва американският дипломат.
Първи батальон, 8-ми пехотен полк, ще напусне България поетапно, като войските и техниката ще се изтеглят през целия месец декември, добавят още от американското посолство.
Американският посланик проведе работна среща в българското МВР
България и САЩ споделят дългогодишно стратегическо партньорство в областта на вътрешните работи и са изградили взаимно доверие и устойчиво сътрудничество. Министерството на вътрешните работи поддържа ефективни контакти с всички американски правоприлагащи агенции, като особен приоритет в съвместната ни работа са граничната сигурност и борбата с тероризма. Това заяви българският вътрешен министър на работна среща с американския посланик Кенет Мертен. Това става ясно от официално съобщение на МВР.
Пред посланик Мартен Илков сподели, че очаква с оптимизъм заседанието на Съвет „Правосъдие и вътрешни работи", на което ще бъде прието решението за отпадане на контрола по вътрешните сухопътни граници на България и Румъния.
Вътрешният министър припомни пред госта си постигнатото от страната ни в охраната на външните за ЕС граници – отчита се трайна тенденция за намаляване на миграционния натиск с над 70%. По негови думи, това е резултат както от мерките на национално ниво, така и от стратегическото сътрудничество с Турция.
Посланик Мертен поздрави България за постигнатото по пътя към Шенген и оцени високо положените усилия. Той благодари за доброто взаимодействие между двете страни и потвърди ангажираността на САЩ за продължаване на сътрудничеството в областта на вътрешните работи.
В рамките на работната среща акцент бе поставен и върху предоставеното от Департамента по вътрешна сигурност на САЩ ново оборудване за повишаване сигурността по границите, което ще подобри способността на България да идентифицира лица, които са влезли или пребивават нелегално в страната, както и да установи тяхна евентуална връзка с тероризъм или тежка престъпна дейност, пише "Сега".
Тази инициатива е още едно доказателство за общия ни ангажимент за гарантиране на сигурността на гражданите на нашите страни, подчерта посланик Мертен. От своя страна министър Илков благодари за оказаната техническа подкрепа. Изрази увереност, че това ще е поредна крачка към надграждане на партньорството между България и САЩ и ще допринесе за постигане на визова либерализация в най-близко бъдеще.
Още от категорията
Жертвите на пожара в Стара Загора станаха две