Понеделник, 22 юли, е бил най-горещият ден в историята на измерванията, изпреварвайки 21 юли, който преди това беше обявен за рекордьор. Това сочат предварителни данни на агенцията за наблюдение на климатичните промени на Европейския съюз, цитирани от "Ройтерс".
Средната глобална температура на въздуха достигна 17,15 градуса по Целзий. Това е с 0,06 повече от отчетените стойности на 21 юли, съобщава Службата за климатични промени на Европейския съюз „Коперник“. Статистиката, на чиято база стъпват специалистите, датира от 1940 г. насам, предава БТА.
За последно рекордът е поставен в четири поредни дни - от 3 до 6 юли миналата година. Преди това най-горещият ден е бил през август 2016 г.
„Изминалият понеделник може да постави нов световен рекорд за най-топла абсолютна средна глобална температура в историята“, каза Карстен Хайстайн от Лайпцигския университет в Германия.
През последните дни в градове в Япония, Индонезия и Китай бяха регистрирани рекордни горещини. Страните от Персийския залив също отчетоха стойности, надхвърлящи 60 градуса по Целзий. В същото време температурите в някои части на Европа превишиха 45 градуса.
Според учените зад този рекорд стоят климатичните промени, предизвикани от изгарянето на изкопаеми горива.
Още от категорията
Земетресение край София