Два дни след като представители на правителството, начело с премиера Бойко Борисов подписаха само със синдикатите Меморандум за разбирателство, който отново замрази повишаването на възрастта за пенсиониране, но затова пък предвижда други бързи промени, които може да застрашат основите на пенсионно-осигурителния модел, са на лице първите признаци, че темата може да доведе до конфликт между ГЕРБ и Реформаторския блок.

В преговорите по меморандума и подписването му от страна на правителството и на подкрепящото го парламентарно мнозинство освен премиера участваха само представители на ГЕРБ - финансовият министър Владислав Горанов и председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова – и на АБВ – вицепремиерът и ресорен министър Ивайло Калфин. Отсъстваха представители на Реформаторския блок и на работодателските организации.

Освен стопирането на досегашните стъпки в пенсионната реформа експерти и работодатели веднага съзряха в подписания документ спорен опит за прекрояване на пенсионния модел и заподозряха пореден опит за национализация на пенсионни активи. Става дума за предвидената възможност родените след 1960 година да избират дали да се осигуряват и в универсален пенсионен фонд или вноските им да отиват само в Националния осигурителен институт (НОИ).

В понеделник синдикатите отрекоха авторството на спорната идея и я приписаха на финансовия министър Владислав Горанов. Лидерът на КНСБ Пламен Димитров обясни, че профсъюзите предлагали подобна промяна само за професионалните фондове, в които се осигуряват работещите тежки професии. Идеята това да важи и за работниците от масовата трета категория била на финансовия министър.

Късно в понеделник към недоволните от тази перспектива се присъедини и една от основните партии в Реформаторския блок - "Движение България на гражданите".

От партията не приемат подписването на толкова важен документ да се прави без знанието на Реформаторския блок като политическа сила, участваща в управлението, и на депутатите от ПГ на РБ.

За ДБГ е обезпокоително документи за бъдещето на пенсионноосигурителния модел да се подписват без публична дискусия, без да е взето мнението на работодателите, без да е направена оценка за въздействието и яснота за следствията от прилагането на документа и без съвместна позиция на ГЕРБ и РБ по него.

От ДБГ предлагат незабавно провеждане на консултации между ръководствата на РБ и ГЕРБ за установяване на гаранции за спазване на подписаните между тях политически документи, както и публично обсъждане на меморандума с всички засегнати страни, в т.ч. и консултации с представителите на синдикатите и работодателите.

Посочва се още необходимостта от анализ на ефекта от прилагането на меморандума върху социалната, икономическата и финансовата системи на държавата. От ДБГ искат и съставяне на работна група от управляващите ГЕРБ и РБ, която да предложи консенсусен пенсионен модел на страната, в сила от 2015 г.

Все пак от ДБГ изразяват политическа воля да работят за стабилност на отношенията на РБ с ГЕРБ и заявяват, че ще продължат своите усилия за гарантиране на целостта на реформаторското мнозинство в Народното събрание.

Mеждувременно късно вечерта в понеделник с позиция във Фейсбук излезе и лидерът на ДСБ Радан Кънев. Според обяснението му около полунощ е кацнал от Берлин и бърза да съобщи, че е "силно притеснен от меморандума". "Очаквайте позиция на РБ по темата", анонсира той. Позицията на блока се очаква днес.

Според запознати, от РБ ще призоват ГЕРБ първо да обсъжда с тях всякакви управленски стъпки, независимо дали става дума за област ресорна на АБВ или Борисовата партия. Дясната коалиция ще настоява и за стриктно спазване на пенсионния модел, разписан в програмата на кабинета.

TrafficNews.bg