От днес обезщетение за временна неработоспособност и майчинство няма да може да се получава, ако човек работи по втори трудов договор. Целта е да се пресекат опитите да се сключва допълнителен договор и да се получава едновременно заплата и пълно обезщетение. От тази законова вратичка през миналата година се възползвали 26 814 родители. Общо обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст пък са получвали 73 553 души. Това е струвало на държавата 314 385 526 лв.

Промените засягат няколко вида парични обезщетения по Кодекса за социално осигуряване - временна неработоспособност, за бременност и раждане (първата година от майчинството), за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, за осиновяване на дете до 5-годишна възраст и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст от бащата/осиновителя.

Занапред те ще се полагат в пълен размер само ако лицето не упражнява трудова дейност, за която подлежи на осигуряване за общо заболяване и майчинство, т.е. не работи по трудово, служебно или приравнено на тях правоотношение. Към тези правоотношения спадат и договорите за управление и контрол, за изборни длъжности, както и самоосигуряващите се, които се осигуряват за общо заболяване и майчинство.

Тези отпуски са целеви и се предоставят на работещите родители и осиновители, за да полагат грижи за децата до навършване на определена възраст в семейна среда, обясняват от НОИ в мотивите към бюджета. Няма забрана човек да сключва допълнителен трудов договор при същия или при друг работодател по време на отпуск. През това време обаче не може да се получава пълно парично обезщетение, защото така се нарушава замисълът му. Именно това ограничение се заобикаля с допълнителен трудов договор.

КСО има предвидени стимули при по-ранно връщане на работа - тогава се изплаща 50% от обезщетението към заплатата.