Министър-председателят акад. Николай Денков отговаря на въпроси на граждани и медии във фейсбук. Повод за това е навършването на шест месеца на правителството.

Разговорът започна с темата за Шенген. Денков й заяви, че това, което променя Шенген само по въздух е удобството когато се пътува от една в друга държава през летищата, много по-лесно ще се минава през опашки. 

"Директно можете да влизате, даже да не ви проверяват документите в някои случаи, така че това е удобство", поясни той и допълни, че това, което не решава е проблемът с големите опашки по сухопътни граници.

Добави, че това е проблем за най-вече за бизнеса, не само за българския, но и за австрийския. Преговорите продължават, премиерът се надява да се напредне в тази посока. Заяви, че днес ще подпишат инвестиционно намерение за още над 1 млрд. лв. с белгийска компания.

"Утре на заседанието на Министерския съвет имаме няколко решения, които отново са за мащабни инвестиции за близо 1 млрд. лв. Инвеститорите идват и една от причините е, защото те виждат, че в България има стабилизиране на политическата ситуация", посочи той"

Заяви още, че не може да се съгласи, че безработицата у нас е висока.

„България има една от най-ниските безработици. Ние имаме друг проблем - за много инвеститори е проблем намирането на кадри. Имаме Северна България, където безработицата е висока, но опитваме да насочим инвеститорите натам. Нека дам пример със злополучната покана, с която започна търсенето на инвеститори за Стара Загора, Ямбол, Бургас. В началото имаше подозрения каква точно е тази покана, дали някой ще бъде облагодетелстват, мисля, че вече се изясни, че е индикативно. Сега имаме подадени заявки за над 11 млрд. лв. за инвестиции в региона само в следващите няколко години и говорим за над 10 хил. работни места. Проблемът на България не е, че има безработица, а че не оползотворяваме това желание на инвеститорите“, допълни той.

Във връзка с образованието и лошите резултати на теста PISA, той заяви, че най-добрата дефиниция на проблема бе дадена от един от създателите на PISA - той каза, че българските ученици знаят много, но не могат да го прилагат. Дадохме много средства в последните години. Това, което ни се губи, е, че трябва да променим целта на обучението - децата да прилагат знанието в това, което им е полезно. Това е, което мери PISA. Децата не трябва да научават имена, факти и дати, а да знаят как да ги използват, за да анализират текста, да защитят тяхна теза, настоя Денков. 

Няма нужда от нова реформа, а да променим целта на образованието, продължи премиерът. Той обясни, че трябва да имаме стандарт за качество, но 7-8 г. след приемането на такива промени в закона, той още не е готов. 

„Действително имаше 10 пъти увеличение на средствата, които могат да използват родителите на деца. Годишно стана около 600 лева на дете спестяването от данъци, допълнително при първия набор от мерки въведохме безплатните детски градини. Въведохме да се дават еднократни помощи не само за 1 и 8 клас. Увеличихме средства за инвитро процедурите, и за децата в неравностойно положение, целият комплекс от мерки, който задвижваме е за да усетят навсякъде подкрепа родителите и да зная, че с по-малко тревога и грижи да отглеждат децата си. Следващата година след приключване на етапа, свързан с основни приоритети, следващият ни комплекс от цели ще е демографските проблеми, образование и вътрешни проблеми“, коментира той.

На въпроса кога ще бъдат проведени конкурсите за директори в училищата, Денков каза: Знаете, че наредбата беше спряна от ВАС, в краен вариант, тя е публикувана в държавен вестник в началото на декември. Няма как конкурси да се проведат по Коледа и новогодишните празници. Това, което говорихме с министър Цоков, е конкурсите да бъдат проведени в по-малък мащаб - за между 60 и 100 директори и вероятно ще използваме лятото за повечето конкурси.

Пробите започнаха да излизат по-бързо. В момента срокът е от порядъка на 2-3 месеца, което е напредък, но не е това, което искаме. Закупуването на оборудването изисква няколко месеца заради обществените поръчки, очакваме ги в началото на следващата година. Всичко друго вече е направено, увери премиерът по повод усилията на правителството тестовете за алкохол и наркотици при шофьорите за излизат по бързо.

1,7 млрд. лв. са насочени за пътища в Северна България, част са за "Хемус", но и голяма част за пътя Ботевград-Видин и Русе-Велико Търново. Ще се работи много по тези проекти догодина, ще се работи участък по участък. Напредък има, но не толкова, колкото ни се иска, заяви той на въпрос, касаещ пътищата и инфраструктурата.

Във връзка със Съдебната реформа той заяви:

„Спорове ще има, но виждате, че и с тези досега, ние се движим в правилната посока. Същото очакваме за конституцията - спорове, но накрая резултатът да е добър. Тази сутрин имах среща с Кирил Петков, ген. Атанас Атанасов и Христо Иванов. Има политическа воля да се вземат правилните решение по отношение на съдебната реформа“

Никой не може да убие нашите курорти, те просто трябва да бъдат конкурентни на съседките ни. Трябва да търсим по-високо качество и по-високо платени туристи.

Относно новото оборудване за кръвните тестове той заяви, че пробите са започнали да излизат много по-бързо.

„Тестовете започнаха да излизат по-бързо. Срокът е от порядъка на 2-3 месеца, което е напредък, но не е и това, което искаме, искаме 2-3 седмици да е срока. Казах, че закупуването на оборудването изисква няколко месеца. Очакваме ги в началото на следващата година“, коментира Денков.

По повод ниското заплащане в страната премиерът обясни, че е съгласен, че една от причините българите да бягат в чужбина са по-високите заплати.

„Аз знам, че е много спорно, но тази философия, която министър Василев прокарва, не е просто негова, а на ПП. Тя е свързана с идеята, че от икономика на евтината ръка, трябва да отидем към икономика с висока добавена стойност. Възможно ли е? Да, погледнете ай ти сектора. Хора се връщат от чужбина, за да работят тук заради високите заплати“.